fb pixel Stoleté verše ani Jan Přeučil biomatky bohužel nepřesvědčí, říká PR specialista k vládnímu spotu – G.cz
Vyhledávání

Stoleté verše ani Jan Přeučil biomatky bohužel nepřesvědčí, říká PR specialista k vládnímu spotu

Zdroj: Vláda ČR - spot

Rok 2021 je tu a s ním i chystané očkování proti nemoci Covid-19, které náš svět může znovu dostat do starých a zajetých kolejí. Zhruba polovina Čechů bohužel očkování odmítá. Za vše může nedůvěra v rychle vytvořené očkovací protilátky i nenávistná dezinformační kampaň na sociálních sítích, kterou rozpoutali internetoví trollové a pokrytecké biomatky. Naštěstí je tu naše vláda, která do éteru nasadila básnický spot s verši od Jiřího Wolkera, který recituje Jan Přeučil. Bude to k přesvědčení našich spoluobčanů stačit?

Martin Miko
Martin Miko 4.1.2021, 15:38

Podpora očkování stoletou básní

Doba je zlá. Obchody a restaurace jsou zavřené, desítkám tisíc živnostníků je znemožněno kvůli vládním nařízením podnikat a lidé ze zoufalosti nevědí co dělat. Náhle se objeví naděje v podobě vakcíny proti koronaviru Covid-19, která může vrátit Česko zpátky do normálního života, a dokonce i premiér Andrej Babiš se nechal veřejně očkovat jako první v této zemi, aby dal občanům najevo, že je vakcína bezpečná. Místo důvěry se však Babiš dočkal negativních reakcí. Lidé premiéra podezírali z toho, že si nechal do ramene píchnout vitamíny, a že lékař zakryl jehlu prstem, takže nikdo vlastně neví, jestli se vůbec nechal očkovat. A proto se vláda rozhodla pokračovat ve svém snažení jiným způsobem. Rozhodla se totiž očkování propagovat za pomoci 100 let staré poezie od Jiřího Wolkera. Bude to stačit?

Nesmělé jitro do tváří nám dýchlo

snem volných lesů, luk a dálných hor.

Vše divnou vírou v duši naší ztichlo,

i bolest krvavá i těžký vzdor.

Radostně klidni brouzdáme se bosi

chladicí travou, lesní přes pažit.

Osení střibří slzy ranní rosy.

Snad plakali jsme, - ale teď chceme žít!

Tento úryvek z básně Jiřího Wolkera se objevil ve třicetivteřinovém videoklipu, který má komunikovat naším občanům vakcinaci jakožto nejefektivnější způsob, jak zastavit šířící se koronavirus. Báseň čte oblíbený český herec a dabér Jan Přeučil a ve spotu se objevují záběry lidí, kteří sportují, užívají si koncertů a volného času s rodinou. Po odrecitování Wolkera zazní z úst pana Přeučila i věty: „A budeme, tak jako dřív! Díky očkování!“ Nejsme si tak úplně jisti tím, že někdo vůbec pobere základní myšlenku této básně, tedy pokud není učitelka češtiny na střední škole nebo zarytý milovník proletářské poezie. Možná nám tvůrci spotu chtěli naznačit, že Wolker zemřel ve věku 23 let na tuberkulózu, protože nebyl očkován. To vám ale nikdo v rámci spotu nepoví.

Z pohledu PR specialisty Matěje Senfta se jedná o patetický spot, který nedokáže zaujmout dostatečné množství diváků. „Myšlenka spotu spočívá v zobrazování výjevů z „normálního“ života, která by nás měla přimět k tomu, aby si lidé mohli zastestknout po době před pandemií. Báseň je podle mě zvolena dost nešťastně. Osobně proti tomu nic nemám, ale silně pochybuji o tom, že to obměkčí tu část veřejnosti, která pochybuje o přínosu očkování,“ říká Senft pro G.cz.

Dokáže vás sto let stará básnička přesvědčit k tomu, abyste se nechali očkovat? Podle všeho to nakonec dopadne tak, že se opět sejde tým odborníků, kteří pro stát zdarma vypracují kampaň na podporu očkování a vláda ji opět nevyužije. Stejně jako tomu bylo nedávno se systémem na prodej dálničních známek. A takhle si tu žijeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články