fb pixel Babiš dnes míří na školství vymyslet, jak to bude s těmi maturitami – G.cz
Vyhledávání

Babiš dnes míří na školství vymyslet, jak to bude s těmi maturitami

Zdroj: Twitter.com - Andrej Babiš

Dnes má premiér Andrej Babiš projednávat s ministrem školství Robertem Plagou podobu maturit. Babiš sám dal několik návrhů na to, jak by se měly maturity realizovat. Ale reálně se tyhle alternativy nelíbí vůbec nikomu, což Babiš pochopitelně nemůže rozdýchat.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.3.2021, 08:57

Úřední maturity

Babišův hlavní návrh spočívá v takzvané úřední maturitě, jež by umožnila žákům vypočítat maturitní známku z dosavadního průměru v daném předmětu. Za celé studium. Jeho vlastní ministr Plaga s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že by šlo o „devalvaci vzdělání“. Což ovšem naznačuje, že na českém vzdělávacím systému lze něco devalvovat, a to se nám úplně nezdá.

Babišovou reakcí na Plagovy námitky bylo to, že by možnost takzvané úřední maturity měli dostat alespoň studenti, kteří mohou doložit, že se nemohli plnohodnotně účastnit dálkové výuky. Premiér to prohlásil ve videu. Na svém twitteru. Protože ani na české politice už toho není moc co devalvovat.

Tři typy

Proti úředním maturitám není jenom Plaga, ale třeba i čeští rektoři nebo svaz zaměstnavatelů. Premiér nicméně argumentuje tím, že mu píšou studenti, kteří pomáhali v nemocnicích a domovech pro seniory. Pochopitelně, že mu nepíše nikdy nikdo kromě jeho marketingového týmu, ale pravdou je, že studenti, kteří pomáhali v první linii, si nějakou výhodu zaslouží. Plaga ovšem pochybuje, že úřední maturita je to něco.

Babiš navíc mluví o tom, že by se dnes na školství měly probírat hned tři typy maturit. Zaprvé ta úřední a pak dvě, jež by se skládaly ve škole. Ovšem jedna snazší pro studenty, „kteří nemají zájem o vysokoškolské studium“. Jestli pak bude takovým studentům nadosmrti zapovězen vstup na univerzity, to těžko říct.

V nejbližší době tedy můžeme pravděpodobně čekat, že se nechá premiér jmenovat speciálním koordinátorem konání maturit a v listopadu bychom mohli mít nějakých třicet procent maturantů odzkoušených.

Podobné články

Doporučujeme

Další články