Předně bychom si měli ujasnit, že se vlastně jedná o vůbec první meč v celé sérii, alespoň v tom evropském stylu jaký známe my - se záštitou, která zabraňuje soupeři, aby vám sjel hezky po čepeli a usekl vám ruku. Všechny předchozí světelné meče se mnohem spíš než těm rytířským podobaly samurajským. Na novém meči je toho ale zajímavého mnohem víc. Zdaleka však nepatří k tomu nejdivočejšímu, co se v rámci tzv. oficiálního rozšířeného vesmíru objevilo. Následující příklady nejsou výplodem chorobomyslných fanoušků, ale schválenými koncepty z licencovaných knížek, animáků a další přidružené tvorby.
1. Obouručák
Tenhle znáte i z kina, protože se s ním v Epizodě I oháněl Darth Maul. Všeobecně se jedná o zbraň oblíbenou spíše u temné strany Síly. Prostřední část, z níž smrtící paprsky vychází, může být z jednoho kusu, nebo dvou rozpojitelných, může být pevná i ohebná. Naučit se s podobným nástrojem zacházet bez vlastnoruční amputace vyžaduje samozřejmě trochu pečlivosti a obezřetnosti.
2. Předlokťák
Světelný meč integrovaný do předloktí. Špatně se s ním manipuluje a riziko useknutí vlastní končetiny při divokém máchání rukama je vysoké, ale je to doslova eso v rukávu pro úkladné vrahy. Sithové tuhle variantu používali často - mohli tak ze zálohy oběť rychle usmrtit, meč zase rychle vypnout a odejít z místa činu nikým nezpozorováni. Pro boj s tradičním mečem je ale předlokťák zoufale nevhodný.
3. Dýka
Ano, dá se vrhat, a zároveň se dá použít i při atentátech a dalších špinavostech. Riziko, že se s ní zabijete je menší, stejně tak se snižuje váš efektivní dosah při souboji s někým, kdo má běžný meč. Dýka nebo prostě jen kratší meč se po samurajském způsobu může používat i v kombinaci se standardním mečem.
4. Tonfa
Republikovým policejním jednotkám tohle naštěstí do standardní výbavy nedali, ale např. stráže v akademii rytířů Jedi jsou občas tonfami se světelným krystalem vybaveny. Blesková manipulace, okamžité změny polohy, velký dosah. a oproti dlouhému meči i značná flexibilita. Stejně jako v případě běžné tonfy je prioritou nenadálý a zničující útok. Tonfu lze ale slušně využít i při obraně před několika protivníky.
5. Halapartna
Oblíbená zbraň sithských palácových stráží a často také volba vzrostlejších rytířů Jedi. Výhodou světelné tyče je její obrovský dosah. Délka světelného paprsku i násady se dá regulovat, stejně jako sklon vysílaného paprsku (kosu ovšem zatím nikdo nevymyslel!). Při dlouhé násadě se samozřejmě zvyšuje riziko, že vám ji protivník rozetne ve dví. Jak naznačuje obrázek, fantazii se meze nekladou.
6. Šakram
Pamatujete princeznu Xenu? Měla takový vrhací tentononc - něco mezi hulahopem a bumerangem. Světelné meče existují i v téhle šílené obdobě. Jednou částí kruhu je samozřejmě držadlo z pevného materiálu, zbytek je speciálně zakroucený paprsek, který tvoří nepřerušený oblouk. Určitě to vypadá skvěle, když s tím v noci macháte kolem sebe, ale jako zbraň? Leda na parádu.
7. Bič
Kdo to s tímhle zázrakem fyziky neumí, ten si přepůlí záda při prvním švihnutí. Dokonce i Indiana Jones si rozsekl ret, když poprvé zapráskal. V rukou mistra ale může být světelný bič zničujícím nástrojem, protože vás i zepředu může zasáhnout do zátylku. O chirurgické přesnosti a bezkonkurenční rychlosti ani nemluvě.
8. Ohnivák
A teď konečně k tomu meči z ukázky na Epizodu 7. Taky se vám zdá, že tak nějak divně pulzuje a syčí, že zkrátka vypadá víc jako acetylenový plamen než starý dobrý jediovský krouhák? Možná máte pravdu... I ve světě Jediů a Sithů totiž existují světelné plameny - meče sice dostatečně pevné, aby vykryly útok konvenčním světelným paprskem, ale nestálé, pulzující a dštící pálivé magma na všechny strany, kdykoliv se pohnou nebo střetnou s čímkoliv jiným než vzduchem. Při boji dovedou nadělat pěknou paseku a nezřídkakdy vážně zraní i svého pána. Že by se v Epizodě 7 objevil jeden z těchto nechvalně proslulých exemplářů? Nezbývá než doufat... A jak reagovali fanoušci na první trailer nových Star Wars? Zjistíte TADY.