fb pixel Bruce Lee byl tak rychlý, že ho museli natáčet speciální kamerou, aby byly jeho údery vidět – G.cz
Vyhledávání

Bruce Lee byl tak rychlý, že ho museli natáčet speciální kamerou, aby byly jeho údery vidět

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

„Musíš vyprázdnit svou mysl. Buď beztvarý, bezforemný. Buď jako voda! Když naliješ vodu do poháru, stane se pohárem. Když ji naliješ do lahve, vezme na sebe formu lahve. Buď jako voda, příteli.“ Znělo by to jako hromada ezoterických hovadin, kdyby je neříkal Bruce Lee – už za života vnímaný spíš jako polobůh. Dnes by se dožil 84 let.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 28.11.2023, 09:13

Válečník filozof

Populární vtip říká, že na scénu, ve které Bruce Lee porazí Chucka Norrise muselo být vynaloženo několik milionů dolarů, aby CGI efekty vůbec zvládly zobrazit to, že Chucka někdo porazí. Pokud ale reálně o těch dvou něco víte, pokud jste třeba jenom viděli tu scénu, musí vám být jasné, že Bruce by Norrisem prorazil zeď.

Legenda říká, že Bruce Lee byl poražen jenom jednou, když ho v Hongkongu, kde vyrůstal, zmlátila parta chlapců. Od té doby nikdy. Lee trénoval bojová umění odjakživa, ale po téhle porážce se zapřel. A už nikdy nikdo nebyl silnější nebo rychlejší než on.

Tohle zase zní jako z laciného akčního filmu, ale Bruceův život takový skutečně byl. Když poprvé přišel do Států, živil se tím, že učil lidi cha-chu, protože byl hongkongským mistrem v tanci z roku 1959. Nakonec si otevřel nejdřív jednu a pak druhou školu bojového umění a musel porazit v boji úřadujícího mistra čínské menšiny, aby si vydobyl právo učit nečínské studenty.

Lee ale uznával i sílu ducha, takže vystudoval v Americe filozofii a mluvil několika světovými jazyky. Napsal několik knih, většinu z nich o bojovém umění Jeet Kune Do, které sám vytvořil a které bylo centrálním bodem jeho vlastního filozofického směru.

Drak na kameře

K Hollywoodu se Bruce dostal tak, že si ho všiml kadeřník filmových hvězd Jay Sebring. Ano, ten Sebring, který byl o pár let později zavražděn Mansonovic famílií na Cielo Drive. Lee nejdřív hrál malé role, ale víc a víc megahvězd se k němu chodilo učit bojová umění, John Wayne mu říkal „Malý drak“. Pak získal roli v dětinském superhrdinovském seriálu Zelený sršeň. Hrál tam čínského sidekicka jménem Kato. Podle něj se pak jmenoval i Kato v Růžovém panterovi.

Začal pendlovat mezi Státy a Čínou, protože v Číně se vysílal Zelený sršeň právě pod jménem Kato a Bruce Lee se stal mezinárodní hvězdou. Postupně se dral po žebříčku popularity nahoru. Sbíral světové rekordy v oboru bojových umění, stávala se z něj v podstatě živoucí legenda.

Jen tak namátkou pár cool detailů. Při natáčení scén s Brucem se musely používat kamery, které zabíraly víc framů za sekundu, protože jinak byly jeho údery a kopy na záběrech jenom jako rozmazané šmouhy. Dokázal z pár centimetrů dát takový úder, že to odhodilo dospělého muže. To je na videu, mimochodem. V restauracích exhiboval tím, že vyhazoval zrnka rýže do vzduchu a chytal je čínskými hůlkami. Jeho trénink byl brutální, přitahoval se na jedné ruce a dělal kliky na dvou prstech.

Film, který ho nakonec zpečetil jako absolutní legendu filmu, byl Enter the Dragon. Bohužel zemřel tři týdny před premiérou. Pravděpodobně na krvácení do mozku způsobené tím, že… No, že ho někdo x let kopal do hlavy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články