fb pixel Prince Randian: Muži bez končetin přezdívali „hadí muž“, dokázal se sám oholit břitvou – G.cz
Vyhledávání

Prince Randian: Muži bez končetin přezdívali „hadí muž“, dokázal se sám oholit břitvou

Zdroj: Profimedia

Dokázal si ubalit cigaretu, uměl psát, a dokonce se sám dokázal oholit břitvou. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale Prince Randian se narodil bez rukou i nohou. Přezdívalo se mu „hadí muž“, „polštář“ nebo „muž-housenka“, a ve své době patřil k cirkusovým atrakcím, na kterou se chodili dívat lidé z celé USA.

Martin Miko
Martin Miko 13.3.2024, 18:49

Muž bez končetin

Princ Randian byl známý svým neobvyklým vzhledem a přezdívalo se mu lidská housenka nebo hadí muž. Jeho zjev často vyvolával šok a překvapení u diváků. Málokdo by totiž čekal, že uvidí lidské torzo bez končetin, oblečené v jednoduchém červenobílém svetru. Přesto dokázal ze svých nedostatků vytěžit maximum. Prince Randian se narodil 12. října 1871 v Demeraře, což je část Britské Guyany. Trpěl vzácným syndromem tetra-amelia. To znamená, že se narodil bez všech čtyř končetin. Tento stav je často spojen s dalšími vývojovými vadami, jako jsou abnormality srdce, plic, očí a nervového systému. Randian byl jedním z mála lidí, kteří přežili s takovýmto těžkým postižením v té době. Nesmíme zapomínat na to, že byla druhá polovina 19. století a moderní medicína byla v plenkách. Většina dětí narozených s podobným stavem buď zemřela ihned po porodu nebo se narodila mrtvá.

Randian se hlásil k hinduismu, ovládal několik jazyků, včetně angličtiny, francouzštiny a němčiny. Zdálo se, že jeho postižení mu nepřekáželo plnohodnotně fungovat a žít normální život. Předtím než rozjel svou kariéru v cirkusu, se oženil s dívkou, která si nechala říkat princezna Sarah. Spolu měli čtyři děti. V roce 1889 na Randiana narazil zakladatel slavného cirkusu Phineas Taylor Barnum, který mu okamžitě nabídl práci. A tak se Prince společně se svou rodinou vydali do Spojených států amerických, přesněji do Plainfieldu v New Jersey.

Jedním z prvních čísel, které princ Randian předváděl, bylo zapálení cigarety. Balil si ji ústy a poté ji zapaloval zápalkou, kterou držel mezi zuby. Poté cigaretu přiblížil k plameni a začal kouřit, přičemž zápalku sfoukl spolu s vydechnutím kouře. Postupně se však neustále zdokonaloval - například si ke špalku připevnil břitvu a dokázal se oholit pohybem obličeje kolem ní. Toto číslo si povšimli i tvůrci slavného hororu "Zrůdy" (1932), kterým poskytl svůj unikátní vystoupení. To však bylo jak první, tak i poslední zaznamenané Randianovo vystoupení.

Až neuvěřitelné bylo, že veškeré svoje rekvizity a kuřácké potřeby s sebou vozil v krabici, kterou si sám vyrobil. Celkem strávil vystupováním po cirkusech, muzeích a karnevalech neuvěřitelných 45 let.

Nakonec zemřel 19. prosince 1934 ve věku 63 let na následky srdeční příhody, a to krátce po svém vystoupení v New Yorku.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Randian

https://www.unclejrproject.com/prince-randian

https://www.csfd.cz/tvurce/61350-prince-randian/prehled/

https://fredasavahl6.medium.com/prince-randian-f46c4a5f7f09

Podobné články

Doporučujeme

Další články