fb pixel Ministr Blatný: Bez Prahy je PES na stupni čtyři. O rozvolnění rozhodne vláda tuto neděli – G.cz
Vyhledávání

Ministr Blatný: Bez Prahy je PES na stupni čtyři. O rozvolnění rozhodne vláda tuto neděli

Zdroj: vlada.cz

Zda dojde v pondělí 30. 11. k rozvolňování restriktivních opatření a otevřou se tak obchody, restaurace a začnou fungovat služby, tak to se zatím neví a vědět to budeme až po nedělním jednání vlády. Co jisté ale je, že se do škol vrací další žáci a studenti. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného epidemie sice zpomaluje, ale ne tak rychle, jak jsme doufali a jak bychom potřebovali.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 27.11.2020, 14:00

Zpátky do lavic

Pro ministerstvo školství se nic nemění, jak potvrdilo dnes ústy své mluvčí Anety Lednové. V pondělí by se tak měli vrátit do lavic žáci prvního stupně i devátých tříd. Zbylé ročníky druhého stupně zákldních škol se začnou vzdělávat rotačně, tj. že se u nich bude střídat po týdnu prezenční výuka s distanční. Tento systém přesně odpovídá podle systému PES čtvrtému stupni. A v něm se republika stále nachází. Pro další studenty, především ty středoškolské - pokud tedy nejsou v závěrečném ročníku - se nic nemění. I nadále se učí distančně.

Epidemie na ústupu, ale ne dostatečně rychle

Jaká je ale situace v republice jako taková? O tom dnes informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) společně s Jarmilou Rážovou, hlavní hygieničkou a také s Ladislavem Duškem, ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a Vladimírem Černým, vedoucím klinické skupiny COVID-19.

Tiskovou konferenci otevřela hlavní hygienička Rážová, která uvedla, že se za poslední týden hygieně podařilo vytrasovat 84 % pozitivních případů. Na trasování se denně podílí v průměru 1044 lidí.

Po ní si vzal slovo šéf zdravotnických statistiků Dušek. Ten sdělil, že reprodukční číslo je nyní 0,89, což je mírný nárůst. I tak dle Duška ale vykazuje epidemie v Česku známky brždění, i když v jednotlivých regionech není situace stejná. Některé regiony vykazují spíše známky stagnace. Bohužel narůstá počet pozitivních v rizikových skupinách. Ladislav Dušek sdělil, že ve skupině 65+ jde o 19,5 %, ve věku 75+ je to 10,2 % ze všech nakažených za tento měsíc.

Praha premiantem

Současné rizikové skóre systému PES je nyná 57 bodů a jde tedy o třetí stupeň. „Je to hodnota velmi hraniční a neklesá,“ uvedl šéf ÚZIS Ladislav Dušek. Číslo podle něj stagnuje, protože je velký rozdíl mezi regiony. Velkou roli v něm hraje Praha, která je aktuálně na 47 bodech. Pokud by se skóre počítalo bez Prahy, byla by systém na 62 bodech a ty odpovídají stupni 62. Kromě Prahy je nyní relativně dobrá situace také v Moravskoslezském kraji (57 bodů). Na opačném konci je pak situace v Karlovarském kraji (77 bodů) a také kraj Vysočina (75 bodů). Ladislav Dušek situaci hodnotí jako stále ještě nestabilní a oscilující.

I přes rozdílnost mezi jednolitými kraji se bude ale vše i nadále posuzovat celorepublikově, Praha se nijak vyčleňovat nebude. „Opatření je potřeba provádět jednotně. Není v plánu, že bychom Prahu ze systému vyčlenili,“ uvedl ministr Blatný. Dnes tedy rozhodně žádná stanoviska k případnému pondělnímu rozvolňování nečekejme. "Situaci budeme sledovat do neděle, pak rozhodneme o dalších krocích,“ řekl výslovně šéf resortu zdravotnictví.

A zde pár čísel závěrem. Ve čtvrtek laboratoře odhalily 4048 nakažených. Je to asi o 2 400 méně než minulý čtvrtek. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Aktuálně jich podle posledních dostupných údajů ze středy v nemocnici bylo 5210, což je o 200 méně než v úterý. Celkový počet zemřelých s covidem-19 stoupl na 7779.

Podobné články

Doporučujeme

Další články