fb pixel 20 let Česka v NATO: 6 důvodů, proč je správné, že jsme součástí Severoatlantické aliance – G.cz
Vyhledávání

20 let Česka v NATO: 6 důvodů, proč je správné, že jsme součástí Severoatlantické aliance

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Před 20 lety vstoupilo Česko po boku Polska a Maďarska jako první země bývalého východního bloku do Severoatlantické aliance (NATO). Tento krok připojil naši zemi k Západu a pomohl nám v mnoha ohledech. Bylo by dobré si tyto výhody znovu připomenout, protože mnoho lidí, kteří na sociálních sítích na NATO nadávají, vlastně ani netuší, k čemu slouží.

Martin Miko
Martin Miko 12.3.2019, 12:25

K čemu je NATO?

Ze členství v NATO samozřejmě neplynou jen výhody, což dobře víme. V případě konfliktu máme podle článku 5 rovněž závazky bránit toto společenství a státy, které do Severoatlantické aliance patří. Navíc nás NATO stojí výdaje, které musíme dávat na obranu. Správně bychom měli přispívat minimálně 2 procenta z HDP, jenže tento závazek dloudobě neplníme (loni jsme přispěli pouze 1,2 procenta). Při své cestě do USA však slíbil premiér Andrej Babiš, že tento příspěvek budeme zvyšovat. Do roku 2025 se máme dostat na kýžená dvě procenta. Z čeho ale budeme brát, až přijde krize, zatím není jasné.

1. Politická síla pro okolní svět

Když vaše země patří do NATO, znamená to, že disponuje i politickou silou, o kterou se může opřít. Vojenská složka Aliance je sice rovněž důležitá, ale na druhou stranu je plně podřízena politickým orgánům. Z toho samozřejmě plynou i politické důsledky pro nás, tj. že Česko se musí vždy zachovat v zájmu NATO.

2. Nejsilnější obranný systém na světě

Nesmíme zapomínat, že NATO je nejsilnější obranný systém světa, který zahrnuje 29 vyspělých zemí. Z toho pro nás plynou určité bezpečnostní záruky. V případě napadení nebo ohrožení Česka by nám členské státy podle článku 5 pomohly nejen politickou, ale i vojenskou silou.

3. Zvyšuje se renomé našich vojáků

NATO zvyšuje renomé našich vojáků. Sami bychom se totiž neubránili některé ze světových velmocí, takže stát se součástí tohoto vojenského paktu byl logickým krokem při směřování naší země na Západ. Navíc se můžeme soustředit na disciplíny, ve kterých nám to jde nejvíc. Například naše chemická jednotka je proslulá po celém světě.

4. Profesionalizace armády

Po 20 letech v NATO se naše armáda stala plně profesionální. Cíl ČR je mít do roku 2025 30 tisíc profesionálních vojáků a dalších až 8 tisíc civilních pracovníků ve službách Armády České republiky. V současné době máme 2900 aktivních vojáků a noví se velmi těžko shánějí.

5. Je to známkou příslušnosti k Západu

Důležitý byl vstup ČR do NATO, protože naše země dala světu jasný signál, že chce patřit do západní Evropy, nikoliv na východ. I prezident Miloš Zeman a tehdejší premiér tehdy prohlásil: "Dnešek je slunečným dnem pro Českou republiku."

6. Snížení rizika války

NATO logicky snižuje i riziko válečných konfliktů ve světě, protože kdo by útočil na největší vojenskou alianci? Hlavně do komentářů nepište nic o "humanitárním bombardování", které schválil Miloš Zeman. Je všeobecný mýtus o tom, že je to Havlova práce.

A zde si přečtěte informaci o tom, že dnes ráno zemřela zpěvačka Věra Bílá ve věku 64 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články