Ve věku 64 let zemřela Věra Bílá: Legendární zpěvačka, která se díky romštině prozpívala do Evropy – G.cz
Vyhledávání

Ve věku 64 let zemřela Věra Bílá: Legendární zpěvačka, která se díky romštině prozpívala do Evropy

Ve věku 64 let zemřela česko-romská zpěvačka a hudebnice Věra Bílá. Včera v 11 hodin večer ji záchranka převezla ve vážném stavu do Fakultní nemocnice v Plzni, kde svůj boj o život prohrála. Informaci potvrdil Blesku její synovec. Se svou kapelou Kale objela celý svět a dodnes se neobjevil nikdo, kdo by její slávu překonal. Rovněž se objevila v mnoha filmech a v loňském roce o ní byl natočen dokumentární film Poslední naděje Věry Bílé.

Martin Miko
Martin Miko 12.3.2019, 10:34

Zemřela zpěvačka Věra Bílá

Populární česko-romská zpěvačka Věra Bílá, rozená jako Věra Gíňová, zemřela ve věku 64 let. Mnoho let vystupovala s kapelou Kale po celém světě. Tu před několika lety opustila. Kromě toho, že zpívala v romštině, nebyl pro ni problém zpívat ani česky nebo slovensky. Není bez zajímavosti, že Bílé dělal mnoho let manažera otec Emmy Smetany, Jiří Smetana.

Zpěvačku však potkal smutný osud. Ve věku 33 let jí zemřel adoptivní syn a krátce na to jí zemřel i manžel. Její vášeň k hazardu se jí stala osudnou. Od roku 2011 do svých posledních dnů žila ubytovně v Rokycanech.

V dokumentárním filmu Poslední naděje Věry Bílé plánovala hudební návrat společně s kapelou Dušana Čonky, se kterým nahrávala desku a chystala turné. To bohužel nevyšlo.

Svět přišel o zásadní a nenahraditelnou postavu populární romské hudby, které ve své době neměla v rámci Evropy konkurenci.

A tady čtěte o Olze Hepnarové, která byla poprvena před 44 lety.

Podobné články

Doporučujeme

Další články