11 barev, 11 roků
Před více než deseti lety si režisér Vácalv Marhoul přečetl knihu Jerzyho Kosinského Nabarvené ptáče z roku 1956. Do příběhu osamělého putování židovského chlapce po venkově východní fronty během druhé světové války se tvůrce prý okamžitě zamiloval a rozhodl se, že ho prostě musí natočit. S jen malou nadějí, že to klapne, odletěl za velkou louži jednat o koupi práv, ale světe div se - získal je. Tím začala jedenáct let trvající cesta k premiéře stejnojmenného snímku, který se stal jedním z nejdiskutovanějších počinů loňského roku.
Nejprve bylo třeba napsat scénář - jen to zabralo tři roky. Vzniklo asi 17 verzí a podílelo se na něm osm dramaturgů, jak českých, tak amerických. Dalším krokem bylo najít představitele hlavní role. Tím se stal neherec Petr Kotlár. Snímek, v němž se prakticky nemluví, na něm vyloženě stojí. Právě Kotlár se stal vypravěčem dokumentu s názvem 11 barev ptáčete, který na ploše dvou hodin mapuje celý vznik Nabarveného ptáčete.
Jeho vyprávění a líčení zcela nové zkušenosti je doplněno tím Marhoulovým. Zatímco chlapec řeší, jak se poprat s náročnou rolí, spolupracovat se zahraničními herci, kteří mluví různými jazyky, bojovat s nudou nebo nevolí točit náročnější scény a vypořádat se s efektem, který některé brutálnější části příběhu mohou mít na jeho dětskou psychiku, režisér zase seznamuje diváka s tím asi největším problémem projektu, a sice nedostatkem financí. Nákladný film s rozpočtem 175 milionů korun musela nakonec zafinancovat banka.
Svůj přínos Nabarvenému ptáčeti poodhalují i známé tváře světové kinematografie. Ve filmu si menší role zahráli třeba Harvey Keitel, Stellan Skarsgard či Udo Kier. Snímek je rozdělen do jedenácti kapitol a divák se tak stává dalším členem filmového štábu. Pokud vás Nabarvené ptáče dostalo do kolen, snímek v režii Vojtěcha Kopeckého vám nabídne bonusový pohled na váš oblíbený český počin.
Nabarvené ptáče je horkým favoritem Českých lvů. Do galavečera, který proběhne v sobotu 7. března, jde s jedenácti nominacemi a tzv. doma už má "malého" Lva za nejlepší filmový plakát roku. Hlavním konkurentem mu bude divácky veleúspěšná konverzační komedie Vlastníci, která je kouskem z úplně opačného žánrového spektra. Tak uvidíme, jak to dopadne!