fb pixel Unabomber: Příběh geniálního sériového vraha, který se mstil společnosti. Na rozdíl od Zodiaca jej chytili – G.cz
Vyhledávání

Unabomber: Příběh geniálního sériového vraha, který se mstil společnosti. Na rozdíl od Zodiaca jej chytili

Unabomber
Zdroj: Wikimedia Commons/George Bergman, GFDL 1.2

Byl postrachem Ameriky v 80. a 90. letech. Jeho kauza ukázala, jak je společnost bezbranná vůči osamělým šílencům. Geniální matematik, který nenašel v životě štěstí. Jeho psychické zdraví zničila v tajném experimentu vláda, rozhodl se pomstít celému světu.

Václav Adamus
Václav Adamus 7.6.2022, 20:56

Jeho skutečné jméno je Theodore Kaczynski, narodil se 22. května 1942 na chicagském předměstí. Rodiče byli přistěhovalci z Polska, měl ještě bratra. Už od dětství byl považován za geniálního – v deseti letech již mluvil plynně třemi jazyky a byl šampionem v šachových turnajích. Zatímco jeho bratr běhal s kamarády venku, on se uzavřel ve svém světě matematiky a fyziky. Kamarády neměl, ostatní se mu pro jeho jinakost smáli. Když mu naměřili IQ 167, dovolili mu přeskočit šestou třídu a nastoupil rovnou do sedmé. Šťastný však nebyl, nezapadl do kolektivu a starší spolužáci jej šikanovali. Střední školu dokončil již v 15 letech a poté začal studovat na Harvardu, fyziku a matematiku, samozřejmě. Doktorát z matematiky si dodělal na Michiganské univerzitě. Jeden z členů komise ohodnotil jeho diplomovou práci slovy, že něco tak složitého by pochopilo asi 12 lidí v celé Americe. Nepochybně měl na matematiku talent. Poté nastoupil jako profesor na kalifornské univerzitě (byl zde nejmladším profesorem v historii). Jeho kariéra zde však netrvala dlouho – studenti si stěžovali, že nedokáže látku dobře vysvětlit a také při výkladu koktá. Nebyl rozhodně extrovertním typem, byl velmi stydlivý a přednášení před velkým množstvím lidí mu nejspíš dělalo potíže. Na škole vydržel dva roky, poté dal výpověď a zmizel. Vzhledem k tomu, že neměl žádné přátele, nikdo si jeho zmizení z veřejného života nevšiml. Během svého působení na univerzitě se také dobrovolně podrobil experimentům v přísně tajném projektu MKULTRA. Experiment se zakládal na tom, že studenti probírali s psychology svou víru a žebříček hodnot. Následně byli připoutáni k židli, byl jim puštěn záznam z rohovorů a jejich hodnoty (i oni samotní) byli systematicky zesměšňováni a ponižováni. Takový projekt trval většinou několik roků, následky na psychiku lidí poté byly strašlivé – mnohým byla diagnostikována schizofrenie, jiní spáchali sebevraždu. Je dost pravděpodobné, že se podepsal také na duševním zdraví Kaczynského.

Zrození Unabombera

Úplně se uzavřel před světem a začal žít v chatrči, kterou si postavil v Lincolnu v Montaně, vedl zde primitivní život bez elektřiny a vody. Rodina zjistila, v jakých podmínkách žije a snažila se mu pomoci. Našli mu také práci v místní továrně na pěnové gumy, později pracuje jako dřevař. Ani v jedné z prací nevydržel dlouho. Měl mít vztah se svou nadřízenou, kterou později ponížil básničkou, kvůli čemuž dostal vyhazov. Sám prý ale uvažoval o změně pohlaví. Začal žít život podobný jako primitivní domorodé kmeny – přestal se mýt, také si více než rok nevyměnil oblečení. Byl nejspíš zručný, vyrobil si vlastní zbraně na lov zvěře. Když však slídil po lese, uvědomil si, že krajina okolo jeho chatrče utrpěla zásahem průmyslových společností. V té chvíli se zrodilo jeho nadšení pro ekoaktivismus. V létě 1973 se vše změnilo, všiml si, že v blízkosti jeho obydlí postavili přes les silnici. V tu chvíli se rozhodl, že se již nebude cvičit v přežití v přírodě, ale bude bojovat proti systému. Ten pro něj ztělesňovaly hlavně korporáty ničící životní prostředí.

První útok spáchal na Northwestern University. Jednomu z profesorů se měl vrátit zpět balíček, který posílal jinému profesorovi. Ten však popřel, že by s ním měl cokoliv společného. Podezřelého balíku se tedy chopil policista, bomba explodovala při otevírání. Jednalo se však o primitivní mechanismus a policista utrpěl pouze povrchová zranění. Neznámý útočník se dostal do novin a dali mu i chytlavé jméno University and Airline bomber, zkráceně Unabomber. Jeho útoky se často odehrávaly na školách či aerolinkách. Vždy se jednalo o nástražný výbušný systém. Jeho další útoky nebyly vražedné – útočil na akademiky, rozmisťoval balíčky s výbušninou ve školních kampusech. V roce 1985 zavraždila jeho bomba prvního člověka – Hugha Scruttona, majitele obchodu s počítači ve Washingtonu, bomba jej zabila na parkovišti před jeho obchodem. V průběhu 17 let zranil 23 lidí (někteří přišli o zrak, prsty či celou ruku) a tři zabil. Podobně jako Zodiac psal do novin vzkazy, podepisoval se různě – RW, nebo také Freedom group. Zajímal se o filozofii, sociologii, psychologii a napsal svůj vlastní manifest, ve kterém se vyznává z odporu proti technologickému pokroku. FBI povolila novinám, aby jej vytiskli. Brzy se dostavily výsledky – podle textu jej poznal jeho bratr. Ten žil spořádaným životem, dokonce vedl ubytovnu pro mladé bezdomovce. Váhal, zda jej má udat policii, je to přece bratr. Nakonec vyhrálo svědomí a policie ihned začala jednat. Vtrhli do zapáchající chaty, kde našli nemytého vousatého Kaczynského, všude byly knihy a jeho spisy. Byl odsouzen na doživotí. Také mu byla zjištěna schizofrenie, v důsledku čechož mu mělo klesnout IQ ze 167 na 136.

ZDROJE:

StaySteak, wikipedie, FBI

Podobné články

Doporučujeme

Další články