fb pixel
Vyhledávání

Zeman by jmenoval Babiše premiérem, i kdyby byl ve vazbě. Může tato situace ale vůbec nastat?

Zeman si s Babišem dobře rozumí a jmenoval by ho premiérem i v situacích, které ani nemohou nastat.
Zdroj: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman se nijak netají sympatiemi k předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Hlavu si tak příliš neláme ani s jeho vydáním k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Nyní Zeman potvrdil, že by Babiše jako vítěze voleb jmenoval premiérem, i kdyby byl zrovna ve vazbě. Může ale vůbec takováto situace nastat?

Jan Palička
Jan Palička 8.9.2017, 12:59

Před říjnovými volbami do poslanecké sněmovny došlo na české politické scéně k poněkud nestandardní situaci. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl spolu s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem zbaven poslanecké imunity a vydán k trestnímu stíhání v souvislosti s podezřením z neoprávněného čerpání dotací u farmy Čapí hnízdo. Babišovo trestní stíhání přitom může volbami pěkně zamíchat.

Představitelé většiny parlamentních i mimoparlamentních stran po Babišově vydání prohlásili, že povolební vládní koalici s hnutím ANO si dovedou představit jen v případě, že ve vládě nebude Andrej Babiš. Ten se ale vlastním trestním stíháním příliš netrápí a dál trvá na tom, že za hnutí ANO jde do voleb jako volební lídr a kandidát na premiéra.

Pokud bychom měli věřit předvolebním průzkumům, hnutí ANO by nejspíše vyhrálo a Babiš by tak jako vítěz voleb měl dle ústavních zvyklostí právo na to, aby sestavil vládu a prezident republiky by ho pak jmenoval jejím předsedou.

Zde by teoreticky mohlo nastat hned několik patových situací. První by mohl způsobit fakt, že pro sestavení vlády, v níž by byl premiérem, by Babiš nenalezl koaliční partnery.

Druhou nepříjemnou situací by pak mohl být samotný fakt, že bude Babiš trestně stíhán. Zde mu ale prezident Miloš Zeman jasně vzkazuje, že se nemusí bát, protože on ho premiérem jmenuje, i kdyby byl zrovna ve vazbě. Ta v souvislosti s trestním stíháním a možností jak útěku, tak hlavně ovlivňování svědků Babišovi reálně hrozí. Hrozí však vůbec samotná situace, že by se Babiš stal prvním vazebně vězněným premiérem v historii České republiky?

Nad otázkou, zda k Zemanem předpokládané situaci může vůbec dojít a zda se od prezidenta nejedná jen o gesto otevřené podpory Andreje Babiše, se zamýšlí na svém facebookovém profilu i ústavní právník Jan Kudrna. „S novým mandátem vzniká nová nutnost získat souhlas s pokračováním trestního stíhání poslance. Vazba je součást trestního stíhání. Tedy ani vazba nemůže pokračovat bez souhlasu Sněmovny. Jenže o vyslovení souhlasu musí rozhodnout nově zvolená Sněmovna,“ píše Kudrna a dodává, že v mezidobí po volbách není orgán, který by o přípustnosti trestního stíhání mohl rozhodnout.

Jinými slovy – i kdyby byl v souvislosti s trestním stíháním Babiš vzat do vazby, po volbách by v případě opětovného zvolení získal novou imunitu, jeho trestní stíhání by muselo být z tohoto důvodu přerušeno a z vazby by musel být propuštěn minimálně do doby, než by nový mandátový a imunitní výbor nově zvolené poslanecké sněmovny rozhodl o jeho opětovném vydání. Tudíž Zeman by tak nejspíše Babiše ve vazbě jmenovat nemohl, jelikož tato situace dle názoru odborníků ani nemůže nastat. Jedná se ale o otázky zákonem dosud neupravené a jak přiznává i Jan Kudrna, je zde prostor pro interpretaci a spory o ní, které s konečnou platností vyřeší až soud.

Zde se doštete o tom, že trestní stíhání může ve finále Babišovi u voličů spíše pomoci než uškodit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články