Policie požádala o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Paradoxně mu tím může vyhrát volby – G.cz
Vyhledávání

Policie požádala o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Paradoxně mu tím může vyhrát volby

Radost z vlastní svatby u Andreje Babiše vystřídal vztek z toho, že o jeho trestní stíhání usiluje hospodářská kriminálka. Vybruslí z toho Babiš i tentokrát?
Zdroj: Profimedia.cz

K mandátovému a imunitnímu výboru poslanecké sněmovny dorazila policejní žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Spolu s Babišem se žádost týká i místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Zatímco mnozí Babišovi odpůrci se radují, ve finále to může být sám Babiš, kdo se bude smát naposledy. Momentální situace mu paradoxně může vyhrát volby.

Jan Palička
Jan Palička 10.8.2017, 17:10

O Andreji Babišovi již mnozí začali uvažovat jako o nedotknutelném. Veškeré skandály, které osobu předsedy hnutí ANO potkaly, se mu podařilo ustát či je nějakým způsobem uhrát do zracena. Mohlo by se zdát, že Babiš si může dovolit prakticky cokoliv, a projde mu to. Jako by nějaký zákon pro Babiše neexistoval a spravedlnost na něj byla krátká. Nyní se ukázalo, že Babišova nedotknutelnost doznává prvních trhlin.

Nad Babišem obrazně sklapla klec. Kriminální policie podala poslanecké sněmovně žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Stejná žádost byla postoupena mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny i ohledně místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Oba muži čelí podezření ze závažných hospodářských trestných činů.

Babiš s Faltýnkem se jako poslanci těší z Ústavy vyplývající trestněprávní imunitě. Příslušná zákonná pasáž stanovuje, že poslance nelze bez souhlasu sněmovny trestně stíhat, a pokud vydání k trestnímu stíhání sněmovna odepře, je toto trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno. Jestli tedy Babiše a Faltýnka jejich kolegové poslanci nevydají, nemusí se minimálně do října ničeho bát. Navíc jelikož lze předpokládat, že na podzim budou opětovně zvoleni poslanci, případné trestní stíhání by tak připadalo v úvahu nejdříve v roce 2021.

Babišovi odpůrci se radují, že kontroverzní exministr financí možná konečně stane před zákonem – jejich obavy jsou ale poněkud předčasné. Ve finále to totiž může být právě sám Babiš, kdo se bude smát naposledy a kdo z celé situace vyjde jako vítěz. Žádost o zahájení trestního stíhání, ať už o ní sněmovna rozhodne jakkoliv, může dva a půl měsíce před volbami Babišovi pomoci tyto volby s přehledem vyhrát. Jako mistr krizového PR, kteroužto roli v minulých letech opakovaně s přehledem sehrál, by Babiš mohl policejního vyšetřování využít ve svůj prospěch.

Babišovi stačí málo. Prohlásit celé trestní stíhání za komplot a antikampaň proti jeho osobě. Vždyť komu podléhá policie? Babišovu nesmiřitelnému nepříteli ministru vnitra, Milanu Chovancovi. Viník je tedy na světě, a Babišovi stačí jen ho označit za zodpovědnou osobu a jedním dechem voličům slíbit očistu zkorumpované policie. Část viny jistě padne i na Bohuslava Sobotku a pochopitelně i na Babišovu Nemesis Miroslava Kalouska. Zdá se neuvěřitelné, že by tato zvrácená logika mohla fungovat, ale na značnou část voličů hnutí ANO právě toto Babišovo mučednictví funguje. Namísto Babiše na lavici obžalovaných se tak nejspíše dočkáme Babiše v křesle předsedy vlády.

Zde se můžete přesvědčit o tom, zda Babiš dodržel svůj slib, že nebude jako politik a bude makat. (Spoiler alert: nedodržel)

Podobné články

Doporučujeme

Další články