fb pixel Zákaz akcí nad 100 lidí, zavírání škol a hokej bez diváků: Vláda místo důchodců pohřbívá ekonomiku – G.cz
Vyhledávání

Zákaz akcí nad 100 lidí, zavírání škol a hokej bez diváků: Vláda místo důchodců pohřbívá ekonomiku

Zdroj: Facebook - ČT

V rámci preventivních opatření po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil zákaz všech kulturních, sportovních i náboženských akcí nad sto lidí. Doposud se přitom mělo jednat jenom o akce nad 5000 osob. Od středy se navíc ruší výuka na základních, středních školách a vyšších odborných školách, a to až do odvolání. V souvislosti s tím zrušil i místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek výstavu obrazů v Bratislavě.

Martin Miko
Martin Miko 10.3.2020, 10:32

Akce budou, ale bez lidí

Podle Bezpečnostní rady státu jsou problémem jednorázové akce nad 100 lidí, zatímco ze zavírání restaurací a nákupních center prozatím strach mít nemusíme. Od úterního večera tak budou zrušeny veškeré kulturní, společenské, sportovní a jiné akce s tímto počtem návštěvníků. Od středy se navíc ruší výuka na všech středních a základních školách, jak oznámil premiér Andrej Babiš. Na druhou stranu upozornil, že se tato opatřen nebudou týkat mateřských škol a stejně tak ani orgánů veřejné moci, soudů a dalších úřadů.

Premiér si myslí, že by se sportovní akce mohly konat i přes tyto zákazy, bohužel však bez diváků. Konkrétně by šlo například o zápasy hokejové play-off nebo fotbalové zápasy Fortuna: ligy, které se mají konat tento víkend.

Problém je v tom, že toto rozhodnutí zasáhne naší republiku v mnoha oblastech. Pořadatelé hudebních koncertů a všemožných festivalů přijdou o spoustu peněz. Navíc nikdo neví, jak dlouho bude toto rozhodnutí trvat, protože platí ode dneška do odvolání. Vláda se chystá průběžně situaci analyzovat a podle toho se bude rozhodovat, jestli akce povolí nebo zakáže. Běžný provoz a chod podniků to naštěstí aktuálně neomezí. Hůř jsou na tom lidé, kteří se například chystali na ples nebo sportovní stadion. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha jsou právě tyto akce ten největší problém, protože se zde lidé koncentrují dlouhou dobu na jednom místě.

O tom, jak zavařené hlavy mají rodiče malých dětí, to asi není pochyb. Nechte doma samotného prvňáka nebo druháka, že? Celkem nepředstavitelné. A ne každý má k dispozici babičku. Navíc - senioři jsou právě jednou z nejohroženějších skupin. Takže výpadek z pracovního procestu u dalších x lidí se dá reálně očekávat.

Už včera jsme se dočkali na hranicích bezpčenostních opatření, když vás na hranicích přivítal muž v obleku, který vám na dálku změřil teplotu. Do toho vše bude vyhlášen zákaz návštěv na infekčních odděleních v nemocnicích a v domovech pro seniory. O všem budeme prý informování skrz informační letáky, které přijdou všem domácnostem do schránek.

Kromě toho přijdeme i o další skvělé akce jako je například výstava obrazů místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v Bratislavě nebo o koncert Vypsané Fixy v Teplicích. „Doporučujeme lidem vyhýbat se osobnímu kontaktu, podávání rukou, líbání, objímání. Máme zmapováno, že se tato nemoc takto šíří,“ doporučil Čechům ministr zdravotnictví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články