fb pixel Koronavirus dál děsí svět. Opět zasedala Bezpečnostní rada státu – G.cz
Vyhledávání

Koronavirus dál děsí svět. Opět zasedala Bezpečnostní rada státu

Zdroj: Pixabay.com

Nedá se bohužel říct, že by s víkendem přišla změna k lepšímu. Koronavirus se dál šíří napříč světem. Sever Itálie se uzavřel v karanténě, stát New York vyhlásil stav nouze. K rozsáhlým bezpečnostním opatřením se uchylují i další státy. Ve Strakově akademii dnes ráno zasedla znovu Bezpečnostní rada státu.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 9.3.2020, 10:41

Doslova celý svět s nadějí čeká, kdy aktuální epidemie koronaviru začne ustupovat. Zatím si to může říkat Čína, kde k propuknutí této nákazy došlo. Mírně optimistická může snad být již i Jižní Korea. Naopak situace se rozhodně neuklidňuje v Evropě. Itálie se potýká se vzrůstajícím množstvím nakažených, stejně tak jako například Francie, Španělsko nebo Německo. Ale Itálie je na tom z evropských zemí bezkonkurenčně nejhůř. Právě země rozkládající se na Apeninském poloostrově se označuje za ohnisko evropské nákazy. S ohledem na vzrůstající počet nakažených se v karanténě ocitlo na 16 milionů obyvatel její severní části. A dopad to mělo i na Čechy. Ti, kteří v Itálii v minulých dnech pobývali, jsou nyní v domácí karanténě. Je jich dle zveřejněných údajů více než 16 tisíc.

K aktuální situaci dnes ráno zasedala ve Strakově akademii Bezpečnostní rada státu. Ministerstvo zdravotnictví od úterka zakáže návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnicích či v domovech seniorů. Hned po zasedání to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). I toto mimořádné opatření má sloužit jako prevence proti šíření nového typu koronaviru a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři či lidé s dalšími onemocněními. Zákaz se nebude týkat ale návštěv na dětských odděleních, u lidí s omezenou svéprávností či v hospicích. Vojtěch vysvětlil, že u těchto oddělení, pro které budou platit výjimky, je riziko nákazy menší a zákaz by na pacientech z těchto oddělení mohla mít celkově nepřiznivé důsledky. "Cílíme skutečně na zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a může dojít k ohrožení nejohroženějších skupin," sdělil Vojtěch.

Ministr Vojtěch také zdůraznil, že je důležité, že se vir nerozšiřuje nekontrolovaně. "Zatím se nám daří držet pod kontrolou, nevytvářejí se nová ohniska. Z většiny jde o kontakty již nakažených pacientů, co je dobrá zpráva," uvedl. V řádu jednotek podle něj bude nemocných přibývat. "Vyšetřujeme kontakty pacientů a vidíme, že nákaza se takto šíří," uvedl. Průběh nemoci je podle dostupných údajů u všech nakažených mírný, někteří jsou zcela bez obtíží. Tak alespoň to můžeme považovat za dobrou zprávu na závěr.

Podobné články

Doporučujeme

Další články