fb pixel WHO vyzývá k tomu, aby se nadále očkovalo vakcínou AstraZeneca – G.cz
Vyhledávání

WHO vyzývá k tomu, aby se nadále očkovalo vakcínou AstraZeneca

Zdroj: Profimedia.cz

Šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace Hans Kluge dnes vyzval k tomu, aby státy neopouštěly od očkování vakcínou AstraZeneca. „Její přínosy převyšují nad možnými riziky,“ řekl.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.3.2021, 12:59

AstraZeneca

V posledních dnech řada států přestala do odvolání očkovat vakcínou od společnosti AstraZeneca, na jejímž vývoji se podílela univerzita v Oxfordu. Důvodem bylo podezření, že je vakcína nějak spojena s případy trombózy a absence krevních destiček v krevním řečišti. Od vakcíny dalo ruce pryč Německo, Francie, Nizozemsko, Dánsko nebo Irsko.

Samotná společnost AstraZeneca ve svém prohlášení uvedla, že podobné případy jsou zcela v normě velikosti populace, která byla jejich vakcínou naočkovaná a žádné přímé propojení mezi epizodami a očkováním tam není. Evropská zdravotnická organizace rovněž vydala prohlášení, v němž vyzývá k pokračování v očkování AstraZenecou.

„V současnosti převažují přínosy (vakcíny) AztaZeneca nad riziky a její užívání by mělo pokračovat, aby zachraňovala životy,“ řekl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge novinářům. „Při vakcinačních kampaních je běžné upozorňovat na možné nežádoucí účinky. To nezbytně neznamená, že tyto události souvisejí s očkováním,“ dodal.

Ostuda světa

WHO navíc upozorňuje, že se situace s přetíženými nemocnicemi a nekontrolovatelné šíření viru pomalu přesouvá na východ. V největším ohrožení jsou teď střední a východní Evropa. Což znamená hlavně nás, Balkán a pobaltské státy. Ale tak to my tady víme, jak moc špatně na tom jsme.

Jenom proces očkování nás ale v tuto chvíli nezachrání, pořád je nutné dodržovat protiepidemická nařízení. „Pokročilá vakcinace sama o sobě neodstraňuje riziko šíření nákazy, protože ti nejvíce ohrožení nejsou hnacím motorem šíření infekce,“ připomíná Catherine Smallwood z pobočky WHO v Kodani. Jako příklad uvádí například Srbsko, kde dramaticky přibývá nakažených, přestože se v zemi očkuje rychleji než ve většině Evropy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články