fb pixel Evropské země přestávají očkovat vakcínou AstraZeneca a mají k tomu důvodů hned několik – G.cz
Vyhledávání

Evropské země přestávají očkovat vakcínou AstraZeneca a mají k tomu důvodů hned několik

Zdroj: Profimedia.cz

Evropské vlády jedna po druhé upouštějí od očkování vakcínou AstraZeneca nejen v důsledku několika nešťastných trombotických událostí. Ve hře je i veřejné mínění daných států. V Česku tedy ne, ale v civilizovaném světě ano.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.3.2021, 10:29

Zdravotníci kroutí hlavou

Nizozemsko, Dánsko, Norsko, Irsko a poměrně nově i Německo a Francie. To je výčet států, které pozastavily očkování vakcínou, jež vznikla ve spolupráci mezi univerzitou v Oxfordu a medicínským koncernem AstraZeneca. Důvodem má být zvýšená opatrnost vůči možným nebezpečným vedlejším efektům zmíněné vakcíny.

Malá skupina lidí naočkovaná vakcínou AstraZeneca utrpěla ošklivý případ krevních sraženin, v některých případech se dokonce objevila poměrně raritní neschopnost těla tvořit krevní destičky. Jenomže zatímco některé vlády panikaří, zdravotnické organizace kroutí hlavami.

Evropská zdravotnická organizace i Světová zdravotnická organizace případy vyšetřují, ale podle dosavadních vyjádření se žádná vědecká ani zdravotnická autorita nedomnívá, že by případy byly přímo napojeny na očkování britskou vakcínou. Obecná teorie je, že vzhledem k počtu naočkovaných lidí nejde „neobvyklé symptomy“ přisoudit právě vakcíně.

Mezinárodní společnost pro trombózu a hemastózu vydala v pátek vyjádření, v němž přímo říká: „Malý počet trombotických příhod vzhledem k milionům naočkovaných pacientů nenahrává nějaké přímé souvislosti.“

Politika vs. data

Problém je, že evropské vlády nemohou nikdy stavět pouze na tvrdých datech, pokud jde o tak důležitou věc, jakou je očkování proti koronaviru. Samozřejmě nelze úplně vyloučit, že AstraZeneca může mít ve výjimečných případech nebezpečné vedlejší efekty. A politici se strachují. Ale hlavním motivem bude nejspíš předejít váhání občanů nad vakcínou.

Situace je v tuto chvíli velice delikátní a evropské vlády budou muset perfektně žonglovat s vědeckými daty, bezpečností občanů a veřejným míněním. Mezitím Česká republika dál očkuje vakcínou AstraZeneca. Ale rozhodně ne proto, že by se pro to vědomě rozhodla. Ale protože je ráda, že je ráda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články