fb pixel
Vyhledávání

Výbuch na Deepwater Horizon: Během katastrofy se do moře v Mexickém zálivu vylilo 780 milionů litrů surové ropy

Zdroj: Neznámý autor - US Coast Guard - 100421-G-XXXXL- Deepwater Horizon fire (Direct link), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10089914

Dne 20. dubna roku 2010 výbuch a požár na palubě ropné vrtné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, přibližně 50 mil od pobřeží Louisiany, zabil 11 lidí a spustil největší únik ropy na moři v americké historii. Věž byla v závěrečné fázi vrtání průzkumného vrtu pro BP, britského ropného obra. V době, kdy byl vrt o tři měsíce později uzavřen, se do Mexického zálivu vylilo odhadem 4,9 milionu barelů, asi 780 milionů litrů, surové ropy.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 20.4.2024, 16:47

Deepwater Horizon

Katastrofa začala, když příval zemního plynu z vrtu vystřelil do stoupacího potrubí na plošinu, kde vyvolal sérii explozí a masivní požár. Ze 126 lidí na palubě téměř 120 metrů dlouhé vrtné plošiny Deepwater Horizon 11 pracovníků zahynulo a 17 dalších bylo vážně zraněno. Požár vytrval déle než jeden den, než se Deepwater Horizon, postavená v roce 2001 za 350 milionů dolarů, dne 22. dubna potopila v asi 1500 metrech vody.

Uzavření ropné studny

Před evakuací Deepwater Horizon se členové posádky neúspěšně pokusili aktivovat bezpečnostní zařízení zvané blowout preventer, které bylo navrženo tak, aby v případě nouze zastavilo tok ropy z vrtu. Během následujících tří měsíců byly zkoušeny různé techniky ve snaze ucpat krvácející studnu, která denně chrlila do Perského zálivu tisíce barelů ropy.

Dne 15. července BP oznámila, že studna byla dočasně uzavřena, a 19. září, poté, co byl do studny vstříknut cement, aby ji trvale utěsnil, federální vláda prohlásila studnu za mrtvou. Do té doby se však ropa z úniku dostala do pobřežních oblastí Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy, kde zasadila těžkou ránu ekonomice regionu, zejména rybářskému a turistickému průmyslu a divoké zvěři. Vědci tvrdí, že posouzení plného rozsahu poškození životního prostředí může trvat desetiletí.

Lidská chyba

V lednu 2011 vydala národní vyšetřovací komise zprávu se závěrem, že katastrofa Deepwater Horizon byla „předvídatelná a dalo se jí předejít“ a byla výsledkem „lidské chyby, technických chyb a selhání řízení“ spolu s neúčinnou vládní regulací.

V listopadu 2012 BP souhlasila, že se přizná k 14 trestním obviněním vzneseným proti ní ministerstvem spravedlnosti USA a zaplatí pokuty 4,5 miliardy dolarů. Ministerstvo spravedlnosti navíc obvinilo dva manažery BP, kteří dohlíželi na testování vrtu, ze zabití a dalšího vedoucího společnosti z nepravdivých prohlášení o velikosti úniku. V červenci 2015 se BP zavázala zaplatit pokuty ve výši 18,7 miliardy dolarů.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články