fb pixel Havárie tankeru Exxon Valdez způsobila jednu z nejhorších ropných skvrn v historii. Do oceánu uniklo 11 milionů galonů ropy – G.cz
Vyhledávání

Havárie tankeru Exxon Valdez způsobila jednu z nejhorších ropných skvrn v historii. Do oceánu uniklo 11 milionů galonů ropy

Zdroj: National Ocean Service - NOAA Office of Response and Restoration Website, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43213003

24. března roku 1989 supertanker Exxon Valdez, vlastněný a provozovaný společností Exxon Mobil, najel na útes v zálivu Prince Williama na jihu Aljašky. Došlo tak k jedné z nejhorších ekologických katastrof, během které se vytvořila jedna z největších ropných skvrn v historii USA. Do vody nakonec uniklo odhadem 11 milionů galonů ropy.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.3.2023, 15:17

Havárie

Exxon Valdez ztroskotal 24. března roku 1989 kolem 00:04 na pobřeží Aljašky s plným nákladem ropy. Při katastrofě následně uniklo do vody asi 40 tisíc tun ropy. Ve výsledku tak šlo o jednu z největších ekologických katastrof zaviněných člověkem na světě.

Pokusy o zadržení masivního úniku byly neúspěšné a vítr a mořské proudy ropu rozšířily více než 100 mil od jejího zdroje, a nakonec znečistily více než 700 mil pobřeží. Ekologická katastrofa negativně zasáhla statisíce ptáků a zvířat.

Tragické následky

Podle odhadů měla nehoda za následek smrt 250 tisíc mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, 22 kosatek a asi miliardy jiker lososů a sleďů. Ropa také zapříčinila zničení většiny planktonu v oblasti.

Později vyšlo najevo, že Joseph Hazelwood, kapitán lodi Valdez, byl v době nehody opilý a dovolil, aby obrovské plavidlo řídil necertifikovaný důstojník. V březnu 1990 byl Hazelwood odsouzen za nedbalostní přestupek, byla mu uložena pokuta 50 000 dolarů a 1000 hodin veřejně prospěšných prací. V červenci 1992 aljašský soud Hazelwoodovo odsouzení zrušil s odvoláním na federální zákon, který poskytuje svobodu od trestního stíhání těm, kteří ohlásí únik ropy.

Důsledky

Samotná společnost Exxon byla odsouzena Národní radou pro bezpečnost dopravy a počátkem roku 1991 pod tlakem ekologických skupin souhlasila s tím, že zaplatí pokutu 100 milionů dolarů a během deseti let poskytne 1 miliardu dolarů na náklady spojené s odstraňováním následků úniku.

Později v průběhu roku však Aljaška i Exxon dohodu odmítly a v říjnu 1991 ropný gigant celou záležitost urovnal zaplacením 25 milionů dolarů, což byla necelá 4 procenta pomoci na sanaci, kterou Exxon slíbil na začátku téhož roku.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články