Machiavelli nad léčebnou
V tuto chvíli má možnost vzít vám právo volit pouze soud, ale pokud návrh zákona ministerstva vnitra vejde v platnost, v budoucnu už by ani soud neměl nárok vám tohle právo vzít. A to ani v případě, že omezí vaši svéprávnost. Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá k tomuhle konkrétnímu bodu návrhu řekla: “Omezení svéprávnosti nemůže být nadužíváno a nemá například smysl tam, kde voliči nehrozí, že by se mohl proti své vůli stát nástrojem manipulace.” Jenomže právě manipulace je to, co každého u tohoto tématu napadne.
Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se obává, že by zmanipulované hlasy mentálně postižených mohly změnit výsledky hlasů v obvodech, ve kterých je například psychiatrická léčebna. “Pokud by nebylo možné prostřednictvím soudu omezit právo volit,” řekl pro Hospodářské noviny Mynář. “Mohly by volit i ty osoby, které nerozumí smyslu, účelu a důsledkům volby.” A tady je právě na místě se zeptat, jestli bychom náhodou tedy neměli volební právo zaříznout daleko více lidem, kteří si neuvědomují smysl, účel a důsledky voleb.
Je samozřejmě pravda, že lidé s mentálním postižením jsou náchylnější k manipulacím, ostatně svéprávnému člověku se přece nestane, že by hlasoval v parlamentních volbách jenom podle toho, kdo mu dá třeba, já nevím, třeba koblihu, a ignoroval všechno ostatní. Nestalo se, že by se někdo dostal do parlamentu i se svou rasistickou stranou jenom proto, že strašil lidi neexistující hordou neexistujících barbarů z Afriky. Nebo na Hrad proto, že “je s ním aspoň sranda a říká věci, tak jak jsou”. Přece bychom nechtěli kontaminovat náš vysoce kvalifikovaný a přemýšlivý elektorát několika tisíci postiženými lidmi.
Kolik jich teda je?
V České republice je něco přes deseti tisíc mentálně postižených lidí, kteří mají soudně zakázáno volit. Navíc nepanují mezi soudci obecná pravidla, kdy právo volit odebírat, někteří tuhle důležitou informaci píší do rozsudku, někteří jen do odůvodnění a i to by měl návrh ministerstva vnitra upravovat a sjednocovat. Ombudsmanka Anna Šabatová navíc protestuje proti užití odebírání svéprávnosti obecně. “To, že Česko stále připouští omezení svéprávnosti a běžně tento institut využívá, je v rozporu s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením,” připomíná.
Už řadu let existují po Česku neziskovky, které pomáhají s volbou těm mentálně postiženým, kterým svéprávnost sebrána nebyla. Zjednodušují pro ně volební programy a vysvětlují složité pojmy. Zcela upřímně služba, kterou bychom občas užili všichni. “Setkáváme se s lidmi s mentálním postižením, kteří mají zájem o veřejné dění a vítají jakoukoli podporu a možnost, jak se zapojit,” vysvětluje ředitelka organizace Společnost pro podporu lidí s mentálním onemocněním. “Moci dát svůj hlas ve volbách jako ostatní dospělí lidé je pro ně jedním z důležitých momentů potvrzujících, že je společnost bere jako plnohodnotné občany.”
Návrh zákona ministerstva vnitra by měl taky lidem s mentálním postižením zjednodušit hledání volebního asistenta. Podobná instituce už u nás existuje, ale nově by měly být možnosti výběru širší. Tak například by volební asistent nemusel být zletilý. I na to ale naráží kritika ministerstva práce a sociálních věcí: Budou-li moci volit mentálně postižení a pokud jim navíc budou moci pomáhat i nezletilí, proč rovnou nesnížíme věkovou hranici pro volební právo?
A to je samozřejmě naprosto legitimní a rozumný argument. Proč nemůžeme snížit věkovou hranici pro volební právo? Nebo, jak už bylo řečeno, proč nesebrat volební právo každému, kdo se domnívá, že moratorium je potvora z Harryho Pottera. Buď udělejme z volby kompletně demokratickou instituci, na kterou má nárok každý, kdo… udrží meč, řekněme, nebo z ní udělejme vysoce exkluzivní výsadu, pro jejíž dosažení budete muset splnit dva testy a uběhnout pětistovku na čas.