fb pixel Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 20. prosince. PES ho potřebuje – G.cz
Vyhledávání

Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 20. prosince. PES ho potřebuje

Zdroj: vlada.cz

To, o čem se mluvilo, dnes vláda posvětila. Bude žádat již ve čtvrtek 19. 11. Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, ve kterém se republika aktuálně nachází. Dnes to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 16.11.2020, 15:37

Nouzový stav do 20. prosince?

Nouzový stav kvůli onemocnění covid-19 v Česku nyní platí od 5. října do 20. listopadu. Vláda ale požádá poslance o jeho prodloužení, a to o další měsíc, konkrétně tedy do 20. prosince. ČTK to dnes řekl premiér Babiš.

Sněmovna bude o prodloužení hlasovat na svém zasedání 20. 11. S jakým výsledkem uvidíme. Naposledy celých 30 dnů neposvětili. A i nyní se nezdá, že by se všem poslancům do celé třicetidenní lhůty chtělo.

Tento rok je celý takový „nouzový.“ Na jaře byla republika ve stavu nouze 66 dní – konkrétně od 12. 3. do 15. 5. Pokud by tedy poslanci nyní kývli na prodloužení až do 20. prosince, jak chce vláda, trval by ten současný o deset dnů více. Vláda svoji žádost opírá o nové rizikové skóre, které nese označení PES (protiepidemický systém), a který představil minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Právě PES a opatření, která obsahuje, jsou navázané na nouzový stav, a která jsou nyní v platnosti. Rozvolňovat by se pak mělo právě podle pěti pásem, do kterých je celý systém rozdělený.

Děti do škol

Jedno rozvolnění je ale již nyní jasné – ve středu se do lavic vrací také žáci první a druhé třídy základních škol. Stejně tak se na svém spolužáky a učitelky můžou těšit žáci mateřských, přípravných a speciálních škol. Dnes to znova řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (ANO) a přiblížil i další kroky. Děti budou muset nosit po celou dobu vyučování roušky a je nutné také dostatečně větrat, nebudou hodiny tělocviku a v hudební výchově se nadále nebude zpívat. Děti nebudou nijak rozdělované, aby se nepotkávaly se spolužáky z jiných tříd. V tomto specializovaném režimu budou případně fungovat i školní družiny.

Závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol se vrátí k prezenční výuce ve čtvrtém z pěti stupňů rizika nákazy covidem-19 dle systému PES. Spolu s jejich návratem se ve středních a vyšších odborných školách obnoví také praktická výuka pro skupiny do 20 lidí a na druhém stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnáziích třídy budou po týdnech rotovat – týden se budou vzdělávat ve škole a týden z domova. K plnému obnovení prezenční výuky na základních a středních školách se zcela obnoví ve dvou nejnižších stupních rizika covidu.

Na vysokých školách se podle Plagy při čtvrtém stupni rizika covidu-19 obnoví praktická a laboratorní výuka pro skupiny o maximálním počtu 20 lidí, a to v posledním ročníku studia a umožní se také individuální konzultace.

O tom, zda se současná opatření zmírní z pátého na čtvrtý stupeň, by se mělo rozhodnout tento týden podle aktuálního epidemického vývoje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články