Spolehlivost internetu je v licencovaných pásmech
V minulosti jsme všichni řešili výhody a nevýhody bezdrátových sítí oproti klasickým kabelovým sítím, jenže doba se změnila a tzv. nelicencované pásmo, které je v současnosti v Česku přiděleno několika poskytovatelům pevného internetu vzduchem, je řešením stabilního internetu. Konkrétně se jedná o internet šířený v pásmu 3,7 GHz, který dokáže k vám domu lítat rychlostí i přes 100 Mb/s, což je oproti nabídce lokálních poskytovatelů internetu (takzvaných ISP -> Internet Service Provider) příjemná změna.
A co to vlastně licencované pásmo je? Jedná se frekvence, které jsou přiděleny jen pro internet daného poskytovatele, takže není rušeno překrývajících se radiových vln. To právě klasické Wi-Fi nedokáže, rychlost a stabilita vašeho připojení je pak narušována např. sousedem, který také může sdílet stejnou frekvenci, vysílačkami, a dokonce i chůvičkami. To všechno vám snižuje kvalitu signálu a nemůžete doma v pohodě surfovat na internetu nebo stahovat slibovanou rychlostí. Nemluvě o tom, že oproti Wi-Fi, vám internet posviští i přesto, že venkovní jednotka (přijímací anténa na domě) nebude v přímé viditelnosti na BTS, tedy základnovou jednotku, ze které je internetový signál šířen.
"Pokud máme srovnávat licencované a nelicencované pásmo, tak takovým pěkným příkladem zařízení využívajícím licencované i nelicencované pásmo zároveň a kde je zásadní rozdíl na první pohled vidět, je například chytrý mobilní telefon. Signál mobilního operátora přichází v licencovaném pásmu prostřednictvím GSM nebo LTE, na jehož využívání obdržel příslušný operátor licenci, má tedy jistotu, že nebude jiným subjektem rušen," objasňuje rozdíly mezi oběma pásmy produktový manažer Zdeněk Müller z Nordic Telecom.
Konec omezení Wi-Fi sítě
Rozdíl mezi licencovaným pásmem (3,7 GHz) a nelicencovaným (Wi-Fi) je markantní a každý bude sloužit někomu jinému. Nicméně mějte na paměti, že s licencovaným pásmem vám odpadnou starosti, jako jsou kolísání stability a pravidelné výpadky způsobené rušením a „kradením signálu sousedem“.
"Základním rozdílem mezi licencovaným a nelicencovaným pásmem tedy spočívá ve faktu, že v licencovaném pásmu je minimalizováno rušení signálu. To jednoduše znamená, že pokud není signál rušen, můžu se spolehnout na to, že služba má parametry na to být kvalitní," dodává odborník na internetové připojení Zdeněk Müller.
Samozřejmě, že internet skrz Wi-Fi připojením nezavrhujeme, protože v restauracích a jiných provozovnách může lidem nadále skvěle posloužit. Budete-li však chtít kvalitní internet bez rušení signálu, na který se budete moct kdykoliv spolehnout, určitě v budoucnosti raději sáhnete po licencovaném pásmu. Takhle nějak si představujeme reálné řešení vysokorychlostního internetového připojení i do míst, kde mimo jiné není ani nabídka ISP. Rychlé, chytré, bez rušení signálu a jenom pro nás. Uvidíme, co ukáže čas, nicméně neřešit už nikdy problémy s internetem je jedna z nabídek, která se neodmítá. Tak snad se nabídka současných poskytovatelů tohoto připojení rozšíří po Česku rychle.