fb pixel Den díkůvzdání: Původně americká oslava úcty a sounáležitosti, nyní symbol přejídání se a šíleného nakupování – G.cz
Vyhledávání

Den díkůvzdání: Původně americká oslava úcty a sounáležitosti, nyní symbol přejídání se a šíleného nakupování

Zdroj: Autor: Jean Leon Gerome Ferris – Jean Leon Gerome Ferris, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=227219

O existenci nějakého Dne díkůvzdání jste určitě minimálně jednou slyšeli. Snad v žádné romantické americké komedii se to bez něj neobejde. Američané a Kanaďané ho dost prožívají, a to ještě víc než Vánoce. Víte ale přesně, o co v tomto typicky severoamerickém svátku jde?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 26.11.2020, 14:39

Ó díky ti, milý indiáne

Den díkůvzdání spadá do období dožínek. V angličtině se mu říká Thanksgiving Day a ve francouzštině Action de grâce – na francouzsky mluvící Kanaďany by nebylo fér zapomenout. Ale asi nejtypičtější výklad je, že tento svátek poprvé slavili Otcové poutníci s domorodými Severoameričany na podzim roku 1621. Nejčastěji se uvádí, že vznikl ve státě Massachusetts – v místě, kde stojí dnešní město Plymouth. Legenda vypráví, že Otcové poutníci (neboli britští separatisté) po přistání své lodi Mayflower v Plymouth Rock dne 11. prosince 1620 ztratili 46 z původních 102 osadníků. V ten moment jim ale pomohli indiáni kmene Wampanoag. Ti je naučili, jak se starat o své zásoby obilí a jak přežít svou první mrazivou zimu v Novém světě.

Léto následujícího roku bylo štědré a přineslo osadníkům hojnou úrodu. To bylo pochopitelně potřeba náležitě oslavit, a tak byla na památku tohoto výjimečného okamžiku uspořádána tradiční anglická, nebo také možná indiánská, třídenní slavnost.

Údaje o počtu indiánů a osadníků, kteří se slavnosti skutečně zúčastnili, se značně rozcházejí, stejně jako důvody oslavy. Prý to bylo celé tak, že noví příchozí chtěli vyjádřit svou vděčnost indiánům za jejich pomoc, a proto přichystali tuto velkou hostinu. Nicméně vzhledem k dlouhé a krvavé historii konfliktu mezi původními obyvateli Ameriky a evropskými osadníky bývá pravdivost tohoto tvrzení často zpochybňována. My se tedy ani nedivíme.

Jedli, pili, hodovali

Tolik tedy historie. V Kanadě i USA se tento den v dnešní době slaví trochu jinak. Asi největší odlišností jsou dny, kdy se Díkůvzdání slaví. V Americe se jedná o federální svátek, což znamená, že ho slaví všechny státy federace, a připadá vždy na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Tento den stanovil zákonem v roce 1941 prezident George Washington a považuje se za začátek tří až čtyřdenního veselí. V tyto dny se Američané baví, schází s rodinou, s přáteli. Nemůže chybět sledování amerického fotbalu a různé průvody. Na stole americké rodiny nesmí chybět krocan pořádně nacpaný nádivkou, který se podává s brusinkovou omáčkou, a také dýňový koláč. V Kanadě ale oslavy začínají již v pondělí. I tam se všichni schází u krocana a hodují.

Spotřeba krocanů je v tomto období extrémní – lidé spořádají až kolem 50 milionů těchto opeřenců. Právě k nim a v této souvislosti se váže ještě jeden zvyk – každý rok omilostní prezident u Bílého domu krocana, jenž tak unikne doslova o peříčko smrti, a v klidu tak dožije v nějaké dětské zoo. Jedná se o velmi oblíbenou událost, kterou pravidelně sledují miliony amerických občanů.

Sláva konzumu

Ještě jedna zábava se k tomuto času váže, a to sice nakupování. Poté, co se všichni ve čtvrtek na Den díkůvzdání nacpali krocanem a koláčem k prasknutí, následuje Černý pátek – Black Friday, a tedy čas vyrazit drancovat obchody. Tento den je de facto neoficiálním začátkem předvánoční nakupovací mánie a v USA je známý nejrůznějšími nehoráznými akčními slevami a všeobecnou hysterií, kdy každý pobíhá od obchodu k obchodu a hledá, kde by co možná nejvýhodněji nakoupil (bohužel, tato část těchto ryze amerických svátků se již přesunula i k nám – toho zeleného uřvaného skřeta známe asi všichni). Pro ty, kdo nemají rádi davy lidí, bylo naštěstí vynalezeno Kyber pondělí, které je online obdobou Černého pátku a následuje hned po tomto víkendu.

My prostě slavit budeme

S těmito svátky, které jsou tradičně vnímány jako rodinné, je spojeno cestování. Američané se hromadně přesouvají všemi směry, celou unií. Loni touto dobou byly USA na čelním místě smutného koronavirového žebříčku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články