Den díkůvzdání: Původně americká oslava úcty a sounáležitosti, nyní symbol přejídání se a šíleného nakupování – G.cz
Vyhledávání

Den díkůvzdání: Původně americká oslava úcty a sounáležitosti, nyní symbol přejídání se a šíleného nakupování

Zdroj: Autor: Jean Leon Gerome Ferris – Jean Leon Gerome Ferris, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=227219

O tom, že existuje nějaký Den díkůvzdání jste určitě minimálně jednou slyšeli. Snad v žádné romantické americké komedii se to bez něj neobejde. Američané a Kanaďané ho dost prožívají, a to ještě víc než Vánoce. A nedají si ho k hrůze lékařů vzít ani letos, jak se ukazuje, covid necovid. Víte ale přesně, o co v tomto typicky severoamerickém svátku jde?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 26.11.2020, 14:39

Ó díky ti, milý indiáne

Den díkůvzdání, v angličtině je to Thanksgiving Day a ve francouzštině Action de grâce – na francouzsky mluvící Kanaďany by nebylo fér zapomenout, který spadá do období dožínek. Ale asi nejtypičtější výklad je, že tento svátek poprvé slavili Otcové poutníci s domorodými Severoameričany na podzim roku 1621. Nejčastěji se uvádí, že vznikl ve státě Massachusetts – v místě, kde stojí dnešní město Plymouth. Legenda vypráví, že Otcové poutníci (neboli britští separatisté) po přistání své lodi Mayflower v Plymouth Rock dne 11. prosince 1620 ztratili 46 z původních 102 osadníků. V ten moment jim ale pomohli indiáni kmene Wampanoag. Ti je naučili, jak se starat o své zásoby obilí a jak přežít svou první mrazivou zimu v Novém světě.

Léto následujícího roku bylo štědré a přineslo osadníkům hojnou úrodu. To bylo pochopitelně potřeba náležitě oslavit, a tak byla na památku tohoto výjimečného okamžiku uspořádána tradiční anglická nebo také možná indiánská, třídenní slavnost.

Údaje o počtu indiánů a osadníků, kteří se slavnosti skutečně zúčastnili, se značně rozcházejí, stejně jako důvody oslavy. Prý to bylo celé tak, že noví příchozí chtěli vyjádřit svou vděčnost indiánům za jejich pomoc, a proto přichystali tuto velkou hostinu. Nicméně vzhledem k dlouhé a krvavé historii konfliktu mezi původními obyvateli Ameriky a evropskými osadníky, bývá pravdivost tohoto tvrzení často zpochybňována. My se tedy ani nedivíme.

Jedli, pili, hodovali

Tolik tedy historie. V Kanadě i USA se tento den v dnešní době slaví trochu jinak. Asi největší odlišností jsou dny, kdy se Díkůvzdání slaví. V Americe se jedná o federální svátek, což znamená, že ho slaví všechny státy federace a připadá vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu. Tento den stanovil zákonem v roce 1941 prezident George Washington a považuje se za začátek tří až čtyřdenního veselí. V tyto dny se Američané baví, schází s rodinou, s přáteli. Nemůže chybět sledování amerického fotbalu a různé průvody. Mluvíme tedy o normální době, ne o letošním roku, kdy je vše díky nemoci Covid-19 jinak. Co ale jinak není, je to, že se jedná také o oslavu jídla. Na stole americké rodiny nesmí chybět krocan pořádně nacpaný nádivkou, který se podává s brusinkovou omáčkou a také dýňový koláč. V Kanadě ale oslavy začínají již v pondělí. I tam se všichni schází u krocana a hodují.

Spotřeba krocanů je v tomto období extrémní – lidé spořádají až kolem 50 milionů těchto opeřenců. Právě k nim a v této souvislosti se váže ještě jeden zvyk – každý rok omilostní prezident u Bílého domu krocana, který tak unikne doslova o peříčko smrti a v klidu tak dožije v nějaké dětské zoo. Jedná se o velmi oblíbenou událost, kterou pravidelně sledují miliony amerických občanů.

Sláva konzumu

Ještě jedna zábava se k tomuto času váže, a to sice nakupování. Poté, co se všichni ve čtvrtek na Den díkůvzdání nacpali krocanem a koláčem k prasknutí, následuje Černý pátek - Black Friday, a tedy čas vyrazit drancovat obchody. Tento den je de facto neoficiálním začátkem předvánoční nakupovací mánie a v USA je známý nejrůznějšími nehoráznými akčními slevami a všeobecnou hysterií, kdy každý pobíhá od obchodu k obchodu a hledá, kde by co možná nejvýhodněji nakoupil (bohužel, tato část těchto ryze amerických svátků se již přesunula i k nám - toho zeleného uřvaného skřeta známe asi všichni). Pro ty, kdo nemají rádi davy lidí, bylo naštěstí vynalezeno Kyber pondělí, které je online obdobou Černého pátku a následuje hned po tomto víkendu.

My prostě slavit budeme

S těmito svátky, které jsou tradičně vnímané jako rodinné, je spojené cestování. Američané se hromadně přesouvají všemi směry, celou unií. Což letos v souvislosti s probíhající pandemií, kdy v USA opravdu situace není dobrá a USA jsou na čelním místě smutného koronavirového žebříčku, budí velké obavy. „Nejvíc se teď obávám nejbližší situace, kdy lidé cestují z různých míst na Díkůvzdání,“ nechal se před pár dny slyšet v rádiu PBS Anthony Fauci (79), epidemiolog z koronavirového štábu Bílého domu. „Když jedete na letiště nebo nádraží a pak domů, kde jste vyrostli, na úžasný tradiční svátek Díkůvzdání, může to bohužel ještě víc zhoršit aktuální vážnou situaci,“ dodal.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sice v minulém týdnu vyzvala obyvatele, aby necestovali a také aby omezili své kontakty pouze na ty, se kterými žijí v jedné domácnosti, ale zdá se, že ne s úplným úspěchem. Koronavirová nákaza se v USA v posledních týdnech rapidně rozšířila a tak cestování a zvýšené sociální kontakty můžou vše ještě zhoršit, obávají se odborníci, pravděpodobně plným právem. Již nyní se ukazuje, že část Američanů se rozhodla i přes kritickou epidemiologickou situaci strávit svátek s rodinou a je jim jedno, že musí letět na druhý konec Států. Dokazují to záběry z různých letišť napříč USA. Sice je pohyb na nich o polovinu menší, ale stále se jedná o několik miliónů lidí, kteří prošli letištními kontrolami a ještě projdou… Největší nápor se čeká v neděli, kdy se budou lidé ze svátků hromadně vracet.

Závěrem už jen jedna perlička, která vlastně souvisí s nedávno proběhlými prezidentskými volbami. Nikoho asi nepřekvapí, že příznivci vítěze voleb, demokrata Joe Bidena jsou letos, co se týká cestování, a to i na Den díkůvzdání, zdrženliví. Oni tak nějak celkově víc respektují protikorovavirová opatření. Což se ale nedá říct o fanoušcích republikána a stále ještě šéfa Bíleho domu Donalda Trumpa. Ti jsou přesouvání se z místa na místo nakloněni víc, ale to vážně není nijak překvapivá novinka. Stačí vybavit si některé Trumpovi kousky, které v souvislosti s Covidem-19 předváděl a stále ještě předvádí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články