Konec Airbnb?
Nové vedení Prahy ve složení Piráti, hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu se hodlá inspirovat novelou po vzoru evropských metropolí (Berlín, Paříž, Amsterdam), které mají v plánu limitovat počet dní v roce, během kterých mohou majitelé nemovitostí využívat prostory k dalšímu krátkodobému pronájmu. Podle Pirátů by se tento limit měl pohybovat okolo 60 dnů v roce. Nápad se však uživatelům Airbnb zdá poněkud omezující v podnikání a někteří ho dokonce nazývají komunistickým výplodem fantazie.
Problematika Airbrn má samozřejmě spoustu plusů i mínusů. Ano, je sice pravda, že díky němu je v Praze mnohem víc turistů, což znamená více peněz pro město. Vedení města se ovšem nelíbí, že tyto peníze nejdou přímo do městské pokladny, a proto už nyní projednává změnu v podobě zvýšení poplatku za turistu na noc. V současné době činí tento poplatek 15 kč, v roce 2020 by to mohlo být až 21 korun a v roce 2021 i 50 korun českých. Praha prý nyní každoročně přichází o více než 100 milionů korun ročně jen na nevybraných poplatcích.
Cílem současného vedení hlavního města Prahy je zvýšit také poplatky za pronájem takovým způsobem, aby se pronajímání přes Airbrnb lidem nevyplácelo. Airbnb logicky může i za zvyšování cen nemovitostí v centru, vydělat se díky němu dá i několik desítek tisíc měsíčně, a to se některým kritikům příliš nelíbí.
Co si myslíte vy? Souhlasíte s omezením Airbnb, nebo si myslíte, že by se vedení města vůbec nemělo o takové věci starat? Co když se po zvýšení poplatků za turisty ceny ještě navýší? Napište nám do komentářů, co si o této problematice myslíte, a jakou s ní máte zkušenost.
A zde můžete oslavit mezinárodní den romského jazyka.