Hřib se stane pražským primátorem, páni kluci Čižinský a Pospíšil nezasednou ani v radě města – G.cz
Vyhledávání

Hřib se stane pražským primátorem, páni kluci Čižinský a Pospíšil nezasednou ani v radě města

V Praze nakonec došlo ke koaliční dohodě mezi Piráty, Praha Sobě a iniciativou Spojené síly pro Prahu a pražským primátorem bude Pirát Zdeněk Hřib. V radě města naopak nezasednou Jiří Pospíšil ani Jan Čižinský, kteří se rovněž ucházeli o post šéfa magistrátu. Každopádně je jisté, že v radě bude mít Hřib celkem 4 náměstky, z čehož budou dva z Praha Sobě a dva ze Spojených sil pro Prahu. V radě města zasednou 2 lidé z každé koaliční strany.

Martin Miko
Martin Miko 26.10.2018, 10:18

Primátorem bude Hřib

Veřejnost i média zaujalo, že se v radě města nakonec neobjeví Jiří Pospíšil ani Jan Čižinský. Vypadá to tedy, že kumulování funkcí neproběhne a oba pánové zůstanou u svých dosavadních pozic. Jiří Pospíšil je od roku 2014 poslancem Evropského parlamentu za TOP 09, zatímco Jan Čižinský je poslancem ČR. Piráty bude v radě reprezentovat Vít Šimral a dosavadní zastupitel Adam Zábranský. Za Spojené síly pro Prahu to bude Hana Marvanová, Jan Chabr a Petr Hlubuček.

Praha sobě do rady dosadí radní na Praze 7 Hanu Třeštíkovou na kulturu, Adama Scheinherra na dopravu, Pavla Vyhnánka na rozpočet a finance a Milenu Johnovou na sociální politiku a zdravotnictví.

Nově vzniklá koalice bude mít v 65členném městském zastupitelstvu celkem 39 hlasů. Nový primátor Zdeněk Hřib věří, že úřady zvládnou společnými silami rozhýbat a radní vybíral podle kompetencí. Pro všechny tři strany je hlavní, aby bylo dosaženo pozitivních změn v hlavním městě.

Role opozice se tak paradoxně ujme vítěz voleb ODS (ve volbách získali téměř 18 % všech hlasů) a hnutí ANO, které ani s masivní kampaní po celé Praze nedokázalo uspět a získalo „pouze“ 12 zastupitelů.

Lidem došla po předchozí vládě hnutí ANO v Praze trpělivost. Stanice metra byly uzavřené, mosty zabarikádované a silnice se opravovaly tak hloupým způsobem, že člověk pomalu ani neměl šanci dostat se z bodu A do bodu B. Že Pražané chtějí razantní změnu je zcela logické. Bude ale zrovna nezkušený Zdeněk Hřib dobrým primátorem Prahy? Myslíte si, že tato koalice vydrží celé funkční období?

A zde si myslíme, že pro senilní faráře, kteří šíří dezinformace, není v roce 2018 místo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články