fb pixel Trumpovu tiskovku po volbách utnulo několik amerických televizí. Prezident se dál vzteká jako dítě – G.cz
Vyhledávání

Trumpovu tiskovku po volbách utnulo několik amerických televizí. Prezident se dál vzteká jako dítě

Zdroj: reprofoto ČT24

Zastavte sčítání, je to podvod, ale pokud sečteme legální hlasy, tak jsem jasně vyhrál. Donald Trump zase jednou absolutně nezvládá situaci a dává celému světu na odiv, čím skutečně je. Poté, co začalo být jasné, že vítězství v aktuálních prezidentských volbách nejen nemá jasné, ale dost možná se ho prostě nedočká, začal napadat rovnou celý volební systém. Zároveň ale jedním dechem stále omílá, že vítězem je on. Spamuje tím na Twitteru a řekl to i na tiskové konferenci, jejíž přímý přenos ale několik amerických zpravodajských televizních kanálů po několika minutách jeho ublížených a nepodložených prohlášení prostě přestalo vysílat.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.11.2020, 10:00

Nezlobte Donalda

Donald Trump za posledních několik let mnohokrát dokázal, že se v krizových situacích chová jako malé vzteklé dítě (dítě s obrovskou mocí, bohužel) a aktuální volby, v nichž má slušné šance jeho konkurent Joe Biden, nejsou výjimkou. Již po sečtení prvních hlasů se Trump prohlásil za vítěze, jak se ale mapa USA začala zabarvovat modří demokratů, hlava Spojených států začala otáčet. Volby jsou podvod, řekl doslova na tiskové konferenci po skončení hlasování. Hned několik předních amerických televizních kanálů na to zareagovalo tím, že přenos jeho projevu prostě vypnulo.

MSBNC, NBC, CBC a ABC News, ti všichni živé vysílání přerušili a pozornost vrátili do studií, aby hosté z řad odborníků prezidentova slova okomentovali a uvedli na pravou míru. Aniž by měl jakékoliv důkazy, ve svém povolebním prohlášení zatím stále ještě prezident USA prohlásil, že "v případě, že se sečtou jen "legálně platné" volební hlasy, tak jasně vyhrál". Tím opět zkritizoval systém korespondenčních hlasů, který napadá od začátku voleb. Trump také zopakoval, že Demokraté se podle něj snaží volby ukrást, protože dávno vědí, že nemohou zvítězit, že je to celé zmanipulované a zkorumpované. "V Georgii jsem o volební noci vedl o 300 tisíc hlasů a teď je to najednou vyrovnané," pokusil se Trump zpochybnit průběžné výsledky hlasování ve jmenovaném státě.

Georgia je nyní rozhodující, protože Bidenovi stačí vyhrát v jednom státě, aby zvítězil. Momentální poměr hlasů v Georgii je 49,39 % pro Trumpa ku 49,37 % pro Bidena, sečteno je 99 %. Trump rovnou prohlásil, že se v případě prohry bude soudit, nicméně podle agentury AP soud v v Georgii žalobu Trumpova týmu odmítl necelých 12 hodin po jejím podání.

Trump samozřejmě řádí i na Twitteru, který, jak léta ukázala, je takovým jeho veřejným antistresovým deníčkem. "STOP THE COUNT!" napsal prezident USA na svůj profil ve čtvrtek odpoledne. Jeho výkřik vyvolal bouřlivé reakce v obou táborech. Na Facebooku vznikla skupina s názvem Stop the Steal, která neskutečně rychle nasbírala 300 tisíc členů, sociální síť ji ale zarazila s tím, že se v komentářích objevovaly znepokojivé výzvy k násilí. I o občanských nepokojích Trump na tiskovce mluvil, vyjádřil se k nim ve smyslu, že jsou jeho podporovatelé naštvaní, a tak je jasné, že protestují. Na druhé straně jsou tu Trumpovi odpůrci, kteří jsou z prezidentova dětinského prskání, dupání nožičkama a šíření dezinformací stejnou měrou znepokojeni, jako pobaveni.

"Za posledních 15 hodin sdílel Donald Trump 11 tweetů. Pět z nich Twitter označil za zavádějící a skryl je," uvedl politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity s tím, že sledovat souboj Trump vs. Twitter bude minimálně stejně napínavé, jako sledovat volby samotné. Většina odborníků se shoduje, že Trump bude o Bílý dům bojovat do posledního dechu a všemi možnými prostředky. Tyhle volby budou ještě dlouhé...

Podobné články

Doporučujeme

Další články