1. V pomerančích je krev s HIV
V rámci uprchlické krize před několika lety probíhala masivní negativní kampaň proti uprchlíkům. Zpráva se týkala pomerančů z Libye, které měly být napuštěné krví s virem HIV. K textu s poplašnou zprávou byla připojena i fotografie pomeranče, který byl napuštěn červenou tekutinou. I kdyby to byla pravda a byl by v pomerančích virus HIV, tak neexistuje žádná šance, že byste se nakazili. Krev naředěná šťávou z pomeranče se stává neaktivní. Jo, a Libye navíc pomeranče do světa ani nevyváží, ale to je jen detail.
2. Nastražené injekční stříkačky s pohlavními nemocemi
Tento příběh o nastražené injekční stříkačce na sedačce v kině nebo autobuse se rovněž stal folklórem mezi uživateli internetu. V řetězovém mailu, který dřív obíhal virtuální schránky, byl příběh o tom, jak se někdo v kinosále usadil a píchl se o injekci. Pod sedačkou posléze našel vzkaz ve znění: „Právě jsi byl nakažen!“. Jehly prý záměrně nastrkávají samotní narkomani anebo dealeři, aby si zajistili příliv nových zákazníků.
3. Žiletka na tobogánu
Fáma o tom, že někdo nechává v českých aquaparcích žiletky v tobogánech, to je urban legend stará jako Metuzalém. Samozřejmě, že se jedná o hoax, který se rozšířil všude po Evropě, ale nastrkávači ostří se mění mění dle země. Někde za to mohou Turci a jinde pro změnu Romové. My ale víme, že za tím máme hledat uprchlíky. A Kalouska.
4. Pijeme pětkrát přepasterizované mléko
V roce 2010 se poprvé objevil hoax o tom, že dle zákona se prošlé mléko z obchodu vrací do mlékáren, kde se znovu převaří a vrátí do tetrapacku. Dle čísla na čárovém kódu si údajně můžete zjistit, jak čerstvé mléko pijete. Příběh je zabalen do historky o ženě, která má známou na hygieně a všichni z mlékárenského průmyslu to vědí, ale mají podepsanou smlouvu mlčenlivosti, aby lidé nepřestali kupovat mléko.
5. Romové dostávají máslo zadarmo
Hit mezi hoaxy pochází z roku 2017, kdy stálo máslo někdy i 70 korun. Vysokou cenu másla provázela masivní kampaň v médiích a vyvolala velmi rozezlenou diskuzi. Čím bylo máslo dražší, tím více ho lidé kupovali, což byl ekonomický paradox. Romové opravdu máslo nedostávali zadarmo. Podobný hoax se šířil v minulosti i s léky a pračkami.
A zde čtěte, že Romové nemusí platit za máslo v supermarketu.