fb pixel Hoax roku? Romové za drahé máslo v obchodech platit nemusí – G.cz
Vyhledávání

Hoax roku? Romové za drahé máslo v obchodech platit nemusí

Zdroj: G.cz - TMBK

Světem sociálních sítí se šíří poplašná zpráva o tom, že Romové údajně nemusí platit v obchodech za máslo. Prý jen předloží papír ze „sociálky“ u pokladny, kde jim ji potvrdí prodavačka a mají máslo zdarma. V podstatě se jedná o několik let starý hoax, kde figurovaly léky. Ačkoliv se jedná o zřetelnou lež, na Facebooku ji nasdílelo přes 3000 lidí!

Martin Miko
Martin Miko 6.10.2017, 12:00

Máslo nad zlato

Máme se skvěle. Pivo je levné. Na trhu práce je více pracovních míst než lidí, kteří jsou ochotni pracovat a platy se zvyšují ve všech oborech. Je před volbami, takže se politici více snaží a schvalují zákony ve prospěch občanů. Vše je v pořádku, tedy kromě jedné věci. Máslo se zdražilo! V posledních měsících se cena másla zvýšila o několik desítek korun, což z něj udělalo cennou komoditu, kterou lidé přirovnávají téměř ke zlatu či bitcoinu. Do celé této absurdně vyhrocené situace se vkládají média, která sdílí davové šílenství z hypermarketů, kde je máslo v akci. K tomu všemu se kapsáři a zloději začali specializovat na krádeže másla, proto se obchodní řetězce rozhodli, že je opatří čipem, který zabrání častým krádežím. Dalo by se říct, že politik, který by dával svým voličům kostky másla, by porazil i Babiše.

Romové opravdu nedostávají máslo zdarma

V posledních dnech se navíc internetem šíří podivný hoax, na který by skočil snad jen příslušník SPD. Kdosi do světa sociálních sítí vypustil fámu, že Romové dostávají v obchodech zdarma máslo jakožto součást hmotné nouze. Poplašná zpráva byla sdílena více než třemi tisíci uživatelů Facebooku, nad čímž zůstává rozum stát. Dle hatefree.cz se jedná o několik let starý hoax, ve kterém lékárnice vydávala zdarma léky na základě úřední listiny.

Zejména starší lidé mají na internetu velký problém rozeznávat pravdu a lež. Nikde si nezjistí, jestli je daná informace pravdivá a za pomoci jednoho tlačítka ji dále šíří do virtuálního světa. V komentářích příspěvku se dočtete, že by si Romové zasloužili pověsit nebo zastřelit a že za vše může stát, který nemyslí na slušné Čechy, ale podporuje jen menšiny a uprchlíky.

Romové samozřejmě máslo zdarma nemají a jedná se o absolutní nesmysl. Když se na Facebooku podíváte, kdo tyto lživé příspěvky sdílí, tak se většinou dozvíte, že lidé, kteří poslouchají Ortel, volí SPD a sdílejí zprávy z dezinformačních webů. Školy by se rozhodně měly více zaměřit na vzdělávání v oblasti počítačové gramotnosti i v tomto ohledu, protože internet není televize.

A zde si můžete objednat knihu od TMBK a Dominika Landsmana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články