fb pixel Ujel ČSSD vlak?! Socdem je na hraně vstupu do Sněmovny – G.cz
Vyhledávání

Ujel ČSSD vlak?! Socdem je na hraně vstupu do Sněmovny

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Podle současného průzkumu volebních preferencí to vypadá, že sociální demokracie sotva škrábe o pětiprocentní hranici vstupu do sněmovny. Co se stalo? To vidíme přesně na druhé straně grafu. ANO má svých třicet procent. To se stalo.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.2.2020, 10:42

Čísla jsou tady!

Česká televize si nechala od společnosti Kantar CZ vypracovat průzkum volebních preferencí, který oproti listopadovému průzkumu vykazuje přece jenom pár změn, přestože kdyby se volby konaly dnes, složení sněmovny by se v podstatě nezměnilo.

Začneme jedinou doopravdy dobrou zprávou v celém průzkumu - Trikolóra má dvě a půl procenta. Někdo by se tady měl podívat na svoje možnosti. Realisticky. Ha ha. Pak už je to horší.

ANO posílilo o jeden procentní bod, takže nám teď dávají celých 30 reasons why. Druzí jsou Piráti, kteří svými vnitřními volbami připomněli veřejnosti, že kromě psychopatů je tam i Ivan Bartoš, takže stoupli na šestnáct a půl procenta. Za nimi je už je ODSka s dvanácti a půl procenty a pak SPD se sedmi a půl.

Což je mimochodem pro Tomia Okamuru skvělá zpráva, protože Centrum výzkumu veřejného mínění mu totiž při svém nedávném průzkumu přisoudila čtyři a půl a Tomio k tomu na Facebooku řekl, že CVVM je “směšná a trapná”. Víte co, jako státník Okamura nad Centrem kňourá už nějakou dobu, pár týdnů zpátky u Soukupa mával papíry a mluvil o tom, že občas jsou průzkumy nepřesné a tudíž lživé a uplacené. Jenom Tomio může udělat ze statistické odchylky osobní útok. Nikdy asi nepochopíme, jak někdo může být zároveň nácek a zároveň ublížený ufňukanec.

No nic, komouši jsou na šesti procentech a všechny další relevantní strany jsou na pěti. I socdem.

Dostanou se vůbec do Sněmovny?!

Naposledy na tom byla2 socdem takhle špatně mezi lety 1990 a 1992, kdy stranu v podstatě zachránil Miloš Zeman a pod jeho vedením vystoupala na svých legendárních dvaatřicet procent. Jenže jakýkoli další “Zeman”, který by měl stranu vyvést z útrap by se musel potýkat s opravdovým Milošem Zemanem, který si pravidelně utírá s ČSSD boty.

Navíc je potřeba vzít v úvahu, že lídři, jakým byl třeba devadesátkový Miloš Zeman, nechodí jen tak. A většině ČSSD kromě hlasů chybí také charisma a páteř. A vyzkoušelo se tam leccos. Od té doby, co odešel sexy mozek Paroubek, se tváří socdemu stal člen fanklubu sci-fi Sobotka, ostřílený matador Zaorálek, člověk, který může být Rath, že má vůbec matraci, z Bohnic uprchlý Chovanec (pozor je prý ozbrojený a nepředvídatelný), Jiří Zimola, který vypadá jako psychopat, a Foldyna, který doopravdy je psychopat... a teď je to lidský ekvivalent vlažné neperlivé vody Jan Hamáček.

Zeman měl ale v devadesátkách kliku na svého “rivala” Václava Klause. Tak moc, že dokázali sepsat opoziční smlouvu. A tou začala dlouhá éra sociální demokracie a jejích korupčních průšvihů, paktování se s komunisty, Kubiceho zprávy a podobné srandy.

Ale všechny tyhle faktory jenom odkryly ČSSD finálnímu úderu. Všechny tyhle věci urvaly socdem límec a daly prostor ANO, aby přišlo a vysosalo sociální demokracii do sucha. Kde myslíte, že Babiš bere svých třicet procent? Částečně od ODS pochopitelně, ale v drtivé většině jsou to tradičně levicoví voliči. Důchodci, dělníci, venkov, lidé bez zájmu o politiku. Před volbami v roce 2013 se takhle Andrej zaměřil na pravicové voliče a ODSka skončila dobitá se sedmi procenty. Ten rok taky ČSSD volby vyhrála, takže Babiš přesně věděl, co je jeho další kořist.

Dobrá zpráva ale je, že ODS se pomalu dere zpátky nahoru. Dlouho byla v preferencích druhá, teď je třetí. Každopádně to znamená, že politický upír ANO může najednou vysávat pořádně jenom jednu stranu.

No tak...

V České republice v současnosti neexistuje normální levicová strana. ANO se tak tváří, ale není. Komunisté ani nejsou komunisté, akorát mají tendenci hlasovat pro všechno, co je morálně špatně, takže často jdou full alt-right. O Pirátech se říká, že jsou nalevo od Pol Pota, se Zelenými je to podobně, ale nám teď nejde kavárenský levicový liberalismus, nýbrž pravou dělnickou levici. A ta tu prostě není.

Možná, že by sociální demokracii stačila trocha sociální demokracie. A trocha důstojnosti. ČSSD přežila tři režimy, není možné, aby nepřežila Andreje Babiše.

Podobné články

Doporučujeme

Další články