fb pixel Vláda se chová jako narkoman na návštěvě u prarodičů: Rozprodá vše, co může. Včetně kovů ze státních rezerv – G.cz
Vyhledávání

Vláda se chová jako narkoman na návštěvě u prarodičů: Rozprodá vše, co může. Včetně kovů ze státních rezerv

Veřejné kamenování je pro všechny údálost. Přijdou se podívat i malí chlapci! + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Když jsou peníze na rozdávání zapotřebí, je nutné sáhnout i tam, kam si nikdo jiný v minulosti sáhnout nedovolil. I proto naše současná vláda ve složení ANO, ČSSD a KSČM zkouší rozprodávat všechno, co se dá. Nyní se připravuje na prodej kovů ze státních rezerv, čímž by vydělala přes 2 miliardy. Opozice samozřejmě zuří, protože by se tyto kovy mohly někdy hodit.

Martin Miko
Martin Miko 17.1.2020, 10:48

Stát na prodej

Ve čtvrtek státní experti začali zkoumat vzorky kovů ze státních rezerv, které chce Babišova vláda prodat a získat tím více než 2 miliardy korun. Ty pak použije v rozpočtu na levnější jízdné pro důchodce a studenty a vyšší důchody. I za státní rezervy se dají koupit hlasy potenciálních voličů. Každá legrace holt něco stojí, jenže v tomto případě se jedná o prodej strategických kovů, jak připomínají opoziční politici, což znamená, že by se nám v budoucnosti v případě nedostatku mohly hodit.

Jedno je však jisté. Po určení kvality státních rezervních kovů se rozhodne, co by se mohlo prodat a co by naopak mělo zůstat. Česko plánuje prodat část zásob olova, mědi a hliníku, a to už začátkem února, kdy bude zjištěná kvalita kovů. Pak se vyhlásí výběrové řízení. O naše státní kovy už podle informací České televize projevily zájem tři firmy, které čekají na informace o cenách.

Takovýto krok samozřejmě obratem vyvolal diskuzi, protože k těmto krokům se jiné vlády neuchýlily ani v dobách hospodářské krize. Proč naše vláda prodává něco tak důležitého v dobách, kdy nám premiér tvrdí v novoročním projevu příběh o tom, jak se máme dobře? Tuto otázku si určitě nejednou kladly opoziční strany. Prodávat strategické kovy v dobách, kdy řešíme možné konflikty s Íránem, podle kritiků není správný krok. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) se jedná o běžně dostupné kovy, které nejsou nijak cenné. V Otázkách Václava Moravce navíc zdůraznil, že jsou staré a za zenitem. Zlatý řetízek po prababičce také přece neprodáte, když váš rodinný podnik prosperuje a vy se máte dobře, ne?

Místo toho by prý měla vzniknout nová „zásobárna“ strategických kovů, která bude disponovat aktuálními slitinami pro 21. století. Otázkou je, jestli se nejedná o slib, který má zakrýt nesmyslné rozprodávání rezerv.

Je ideální situace k prodeji státních rezerv? Prý se jedná o kovy staré 50 let, což není tak úplně pravda. Správa státních hmotných rezerv se proti tomuto tvrzení ohradila s tím, že většina kovů byla nakoupena mezi lety 2000 až 2013, tudíž se nejedná o nic zastaralého a nepotřebného, jak se v médiích tvrdí. A navíc zbavovat se státních rezerv je mnohem jednodušší než třeba snížit stavy státních zaměstnanců nebo jim snížit mzdy. Nevzbudí to rozruch a neubere voliče. I takto se dělá politika.

Podobné články

Doporučujeme

Další články