fb pixel Trump končí mandát „na Klause“, na poslední chvíli uděluje milosti kamarádům – G.cz
Vyhledávání

Trump končí mandát „na Klause“, na poslední chvíli uděluje milosti kamarádům

Zdroj: White House (public domain)

Na rozdíl od předchozích čtyř let, kdy se Trumpovi do jakékoliv práce moc nechtělo, poslední dny v úřadu se docela činí. Na poslední chvíli má udělit až sto milostí a chce zrušit zákaz cest z Evropy. Nová administrativa to ale nejspíš nepovolí.

Jan Studnička
Jan Studnička 19.1.2021, 14:56

Milost!

Donald Trump chce využít svých posledních pár hodin v úřadu k tomu, aby rozdal pár milostí. Respektive, pár desítek milostí. Podle Reuters ho jeho poradci odradili od toho, aby preventivně omilostnil sebe a svou rodinu a nedá milost ani svému právníkovi Giulianimu, ani bývalému poradci Stevu Bannonovi.

Na seznamu milostí ale nechybí třeba kontroverzní rapper Lil Wayne, který byl zadržen a zatčen na letišti se zbraní (pozlaceným kvérem, pochopitelně) nebo za úplatky odsouzený někdejší předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver. Trump už v minulosti prokázal, že se neštítí zasáhnout do soudních sporů svých podporovatelů, když změnil rozsudek Rogeru Stonovi. Lobbista Stone mu dělal poradce a nechal se chytit v rámci vyšetřování kauzy kolem ruských zájmů ve Spojených státech.

Zákaz zákazu

Dalším prazvláštním krokem odcházejícího prezidenta má být zrušení zákazu cestování z Evropy do Spojených států. Transatlantické cesty jsou výrazně omezeny samozřejmě kvůli pandemii koronaviru, který způsobuje nemoc Covid-19. Ban na cesty z Íránu a Číny by měl zůstat. Zvednutí zákazu by mělo platit od 26. ledna.

Jenomže Bidenova administrativa, která zítra nastoupí k moci, tvrdí, že jde o naprostý nesmysl a situace rozhodně není tak dobrá, aby se mohlo začít svobodně cestovat. Takže prvním krokem nového prezidenta bude pravděpodobně zrušit tenhle krok.

Bidenovi lidé už také mají připravenou vlastní cestovní strategii, která by měla být plošnější a nevztahovat se jenom na určité regiony jako je tomu doposud. Údajně byste před letem do Ameriky měli mít negativní test na koronavirus, ať už cestujete odkudkoli. Je ale nutné si položit otázku… kdo by tam teď chtěl jezdit?

Podobné články

Doporučujeme

Další články