fb pixel Roger Stone – G.cz
Vyhledávání

Roger Stone

Politický konzultant Roger Stone byl poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa.  Narodil se 27. srpna 1952 ve městě Norwalk v americkém Connecticutu.

V roce 2019 byl shledán vinným v sedmi bodech obžaloby (ovlivňování svědka, lhaní, maření vyšetřování...). Vina byla uznána v bodech obžaloby, které vzešly z vyšetřování Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Podle zjištění vyšetřovatelů lhal Stone například o ukradených emailech,  poškodit Trumpovu protikandidátku Hillary Clinton. Vyhrožoval také moderátorovi Randymu Credicoovi, aby ho přinutil podpořit lživou výpověď.

Prokurátoři mu navrhovali trest ve výši sedm až devět let. Nakonec byl dne 20. února 2020 odsouzen ke 40 měsícům vězení. Donald Trump však v červenci 2020 svému dlouholetému příteli a tehdejšímu poradci verdikt změnil. Stone tak nebude muset do vězení. Trump k jeho "osvobození" využil institut zmírnění trestu, nešlo tak o klasickou milost, která by vymazala odsouzení ze spáchání trestného činu.