fb pixel “Roger Stone je svobodný muž!” napsal Trump a odpustil svému kamarádovi vězení – G.cz
Vyhledávání

“Roger Stone je svobodný muž!” napsal Trump a odpustil svému kamarádovi vězení

Zdroj: YouTube.com - CNN news

Letos v únoru byl téměř sedmdesátiletý Roger Stone odsouzen ke čtyřiceti měsícům vězení za lhaní Kongresu, ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Donald Trump svému dlouholetému příteli a někdejšímu poradci změnil verdikt.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.7.2020, 11:54

Na milost

Případ Rogera Stona sledovaly po celou dobu procesu celé Spojené státy. Od obvinění přes soud až po včerejší plot twist. Donald Trump totiž s oblibou sděluje nepříjemné zprávy v pátek večer, protože pak jim je věnována nejmenší pozornost… a zároveň tím stěžuje život moderátorům pátečních Late Night Shows, kteří musejí poslední den v týdnu za několik hodin překopávat celé segmenty pořadů. Což malicherného prezidenta jistě těší.

To včerejší oznámení Bílého domu bylo, jak podotkla agentura Reuters, “plné plamenných prohlášení ve stylu prezidenta Trumpa” a říkalo v podstatě to, že mění verdikt v případu Stone ze čtyřiceti měsíců ve vazbě na přesně nula měsíců ve vazbě a končilo větou “Roger Stone je svobodný muž!” To byla pravděpodobně reakce na Stonovu kampaň “Osvoboďte Rogera Stona!” ze kterého chtěl mít hnutí, ale ve skutečnosti nikdo kromě Trumpa Rogera Stona osvobodit nechtěl.

Jak upozorňuje sám Stone, z prezidentovy strany nejde o milost. Přímo pro CNN řekl, že s Trumpem mluvil po telefonu a Donald mu řekl, že by byl rád, kdyby Stone nadále s případem bojoval. Proto mu nedává prezidentskou milost, ale jen pozměňuje rozsudek.

Srdečné pozdravy

Trumpova administrativa totiž tvrdí, že v tomto případě je potřeba bojovat, aby se dokázalo, že obvinění, kterým Stone čelil, byla politicky motivovaná a byl to opět a jenom útok na Donalda Trumpa. Kampáň, řeklo by se u nás. Není samozřejmě vyloučeno, že si to Donald Trump skutečně myslí, ostatně sebestřednějšího člověka abyste pohledali, ale pravděpodobně jde o další pokus Bílého domu kontrolovat narativ kolem spolupráce s Ruskem na volbách v roce 2016.

Právě k vyšetřování kolem zásahu Ruské federace do minulých amerických voleb se vztahují Stonovy prohřešky, totiž lhaní Kongresu, ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Obvinění ze spolupráce s Ruskem čelí Trumpova administrativa od začátku svého působení a mohou výrazně ovlivnit volby, které se mají konat letos na podzim.

Do výsledku prezidentských voleb ale může koneckonců zasáhnout i tohle kontroverzní rozhodnutí. Řada politiků i médií totiž mluví o dvojím metru a o tom, že v Americe už pro Trumpovy přátele zákony neplatí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články