Donald vs. odvěký nepřítel lidstva
Prezident Donald Trump ve svém neúnavném hledání lidí, na které může hodit svoji neschopnost, našel nejnovějšího obětního beránka. Je jím Světová zdravotnická organizace. Na úterní tiskovce Trump oznámil, že hodlá zastavit veškeré platby pro WHO za to, že neplní svou úlohu v mezinárodní politice, nadržuje Číně a vůbec je zodpovědná za stav ošklivý stav pandemie ve světě.
Podle něj organizace podcenila závažnost situace, byla proti zákazům cestování a zatajila světu důležité informace. Kdyby WHO dělala svou práci pořádně a nevěřila čínským číslům, říká Trump, mohlo být jenom “velmi málo mrtvých”. Sám přitom ještě pár týdnů zpátky chválil Čínu za její transparentnost a reakci na šířící se nákazu.
Podobně jako se před pár týdny pokoušela Trumpova administrativa hodit vinu za zoufalou situaci v Americe na demokraty, kteří prý zdrželi Trumpa impeachmentem natolik, že neměl čas připravit zemi na epidemii koronaviru, teď klade veškerou vinu na bedra právě Světové zdravotnické organizace. Z prezidentova projevu se zdálo, že WHO je úhlavním nepřítelem lidstva již několik dekád a konečně dostane, co si zaslouží.
Trump nezapomněl ani zmínit to, že nechal zakázat lety do Číny “v pravý čas”, čímž “zachránil tisíce a tisíce životů”. Taky řekl, že kdyby se řídil podle rad organizace, dopadla by USA jako některé jiné státy. Co tím myslel, to nikdo netuší, protože Spojené státy vedou jsou největším světovým ohniskem pandemie koronaviru.
Jsme nejlepší
Trump už několik týdnů drží mediální linii ve stylu: “Všechno je v pořádku, nebýt mě, tak jste všichni dávno mrtví!” Na minulé konferenci řekl, že všechna nařízení jeho administrativa zavedla přesně v ten pravý čas, ani moc brzo, ani moc pozdě a že “udělali všechno správně”. Do těchto úspěchů jistě započítá i zpřetrhané vazby se Světovou zdravotnickou organizací.
Experti se ale shodují na tom, že je to velice velice špatný nápad. Příspěvky pro WHO se totiž dělí na několik různých kategorií, od mandatorních poplatků až po dobrovolné příspěvky na konkrétní zdravotnické problémy. USA běžně přispívá skoro miliardu dolarů ročně a nově vzniklá díra v rozpočtu může celou organizaci výrazně ochromit. Což by mohlo znamenat problémy nejen během pandemie koronaviru.
WHO je nepříklad jedinou organizací, která může pomoci v určitých zasažených oblastech, jakými je třeba Blízký východ. Ale nedostatek financí by mohl znamenat problém s kontrolou i jiných nemocí a krizí. To poslední, co bychom teď mohli potřebovat, je například epidemie eboly. Navíc, pokud si Trump stěžuje, že na WHO má příliš velký vliv Čína, možná není úplně nejrozumnější, udělat z nich najednou jednoho z významných sponzorů, že?
Hřebíčkem do rakve Trumpova plánu na pozastavení plateb by mohlo být to, že prezident nemá pravomoc něco takového udělat a Demokraté se nechali slyšet, že budou za WHO v Kongresu bojovat. To by neznamenalo mnoho, protože Kongres je pod kontrolou Republikánské strany, ale možná návrh nikdy neprojde hlasováním, protože američtí zákonodárci mají problém se na hlasování během epidemie scházet.