fb pixel Joe Biden získal podporu od Bernieho Sanderse, pro hlasy liberálů bude ale muset zamakat – G.cz
Vyhledávání

Joe Biden získal podporu od Bernieho Sanderse, pro hlasy liberálů bude ale muset zamakat

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Odpadlý kanidát na místo v Bílém domě a někdejší velká naděje progresivní levice ve Spojených státech Bernie Sanders nečekaně podpořil svého bývalého rivala a Trumpova vyzyvatele Joea Bidena. Je to jasný signál všem jeho podporovatelům, že teď musí jít stranické rozepře stranou a důležité je porazit úřadujícího prezidenta.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.4.2020, 10:59

Bernie Sanders in da house!

Jenom pět dní od chvíle, kdy Bernie Sanders oficiálně vzdal boj o Oválnou pracovnu, se vermontský senátor připojil na Bidenův live-stream se slovy podpory pro svého bývaléhop rivala. Vysílá tím jasnou zprávu svým podporovatelům, že stejně jako on, ani oni by se neměli bát jít hodit hlas někdejšímu vicepresidentovi Barracka Obamy, Joeu Bidenovi.

Přestože má totiž Biden obecně větší podporu mezi demokraty, než má jeho progresivnější kolega Sanders, jeho pozice mezi mladými liberály je značně nejistá. Biden je totiž boomer jako poleno a je třeba si uvědomit, že liberálové jsou v Americe ještě mnohem citlivější než ve většině Evropy.

Nicméně zpráva, kterou jim Bernie přes Bidenův stream poslal, byla koncipována velice chytře. Ani ne: “Biden je vaše nejlepší možnost!”, ale spíš “Biden je teď vaše jediná možnost, jak dostat tu oranžovou osobu z Bílého domu!” Což je možná jediná strategie, která bude na Sandersovu cílovku platit.

Zas a znova

Ostatně, už při minulých prezidentských volbách Sanders podpořil Hillary Clinton a přesto řada jeho voličů raději přeběhla přes onu pomyslnou kongresovou uličku a hodila svůj hlas Donaldu Trumpovi, protože chtěli cokoli, co bude nějakým způsobem anti-establishment. Ať už je to Sanders nebo Trump.

Pochopitelně hrozí, že se tento scénář bude opakovat i nyní, protože se svými centristickými názory a minulostí viceprezidenta není nic tak establishment jako Joe Biden. Ale na druhou stranu, možná se za své funkční období Donald Trump stihl v očích Bernieho voličů stihl stát insiderem.

Jak budou v dobách koronavirové krize pokračovat volební kampaně a komu vlastně tragická situace kolem pandemie politicky pomůže, to se nikdo hádat neodvažuje. Američané mají v dobách krize tendenci semknout se kolem svého vůdce... a můžeme sice zcela objektivně říct, že tenhle jejich současný vůdce zatím nasekal víc problémů, než jich vyřešil. Na druhou stranu Trumpovi voliči nikdy na fakta moc nedali.

Podobné články

Doporučujeme

Další články