fb pixel Titanic – G.cz
Vyhledávání

Titanic

Titanic (nebo také Titanik) byl zaoceánský parník třídy Olympic. Patřil britské rejdařské společnosti White Star Line.

Stavba parníku Titanic byla zahájena 31. března 1909. Loď byla spuštěna na vodu 31. května 1911 a na svou panenskou (první) plavbu se vydala 10. dubna 1912.

První a zároveň poslední plavba Titanicu směřovala z anglického Southamtonu přes francouzský Cherbourg a irský Queenstown do amerického New Yorku. Loď vyplula pod velením kapitána Edwarda J. Smithe.

Kapacita lodi umožňovala převážet až 2603 cestujících, při první plavbě nebyl Titanic kapacitně zcela vytížen. Na palubě bylo 2 224 lidí, 1 316 cestujících a 908 členů posádky.

Čtvrtý den plavby došlo ke katastrofě. 14. dubna 1912 ve 23:40 se Titanic srazil s ledovcem a začal nabírat vodu. Po necelých třech hodinách se potopil. Během neštěstí zahynulo více než 1 500 cestujících a členů posádky.

Příčinou srážky s ledovcem měla být vysoká rychlost, odchylka od kurzu a nedostatečné světelné podmínky. Za vysokým počtem obětí stojí nedostatek záchranných člunů a špatná organizace záchranných prací.

Titanic ve filmech

Příběh nešťastné první plavby Titanicu převedlo na stříbrné plátno mnoho filmařů. První filmové zpracování se objevilo krátce po katastrofě už v roce 1912. V krátkometrážním snímku Saved from the Titanic se se v hlavní roli objevila herečka Dorothy Gibson, která neštěstí přežila. Tento film byl zničen při požáru v roce 1914.

Následovaly další filmy. Největší úspěch sklidil velkofilm Jamese Camerona z roku 1997. Film Titanic získal celkem 11 Oscarů a stal se jedním z nejúspěšnějších filmů všech dob.

Titanic (1997)

Premiéra: 19. 12. 1997

Scénář a režie: James Cameron

Herecké obsazení: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Bill Paxton, Gloria Stuart, Frances Fisher, Bernard Hill, Jonathan Hyde, David Warner a další

 

Další články