fb pixel Clive Cussler zemřel: Za svůj život napsal padesát knih a pomohl najít šedesát potopených lodí – G.cz
Vyhledávání

Clive Cussler zemřel: Za svůj život napsal padesát knih a pomohl najít šedesát potopených lodí

Zdroj: YouTube.com - Houston PBS

Clive Cussler byl dobrodruh ze staré školy. Za svůj bohatý život stihl napsat pět desítek knih, fakta i fikci, o průzkumech a objevování potopených lodních vraků. A sám založil neziskovku, která šedesát takových vraků objevila. Cussler zemřel v pondělí ve věku osmdesáti osmi let. Tak šťastnou plavbu, námořníku.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.2.2020, 09:41

Pitomost z hlubin

OK, představte si, že jsou sedmdesátky, studená válka je v plném proudu, všichni nosí zvonáče a jsou všude zarostlí. USA vyvine nový obranný systém, je to zbrusu nová technologie, která by byla nepřekonatelná sovětskými raketami. Problém je, že obranný systém běží jenom díky jednomu určitému nerostu, kterého je na planetě zoufalý nedostatek. Jeho jediné ložiško je pochopitelně přímo v SSSR. A teď pozor, jo. Mořský archeolog zjistí, že hromada tohohle supervzácného nerostu byla na palubě potopeného Titaniku. Takže dostane od vlády peníze, aby vyzvedl vrak potopeného parníku zpět nad hladinu. A aby to stihl dřív... než to udělají Rusové. Závod s časem začíná!

Hrozná hovadina, žejo? No, jmenuje se to Vyzvednutí Titaniku a je to možná nejslavnější knížka, kterou Cussler kdy napsal. Dokonce se z ní udělal film, šel do kin v roce 1980 a hrál v něm třeba Alec Guinnes, což je původní preMcGregorovský Obi-Wan Kenobi. Ta kniha vám ale řekne všechno, co potřebujete vědět o jejím autorovi, Clivu Cusslerovi. Byla technicky přesná, skvěle napsaná, naprostou zahloubaná do hlubin oceánu... a maličko trhlá.

Doktor Cussler

Cussler ale třeba napsal i předlohu pro Saharu, kde Matthew McConaughey hraje Dirka Pitta. Což byl hlavní hrdina většiny Cusslerových knih. Dirk Pitt takový námořnější Indy Jones, který má rád steaky, whiskey a doutníky. Podobně jako sám jeho autor.

Clive Cussler totiž kromě toho, že psal tyhle srandy taky napsal hromadu odborných knih o mořských vracích, ostatně měl doktorát z námořní archeologie a ze svých peněz vytvořil neziskovou organizaci National Underwater and Marine Agency, která se doteď zabývá pátráním po ztracených lodních vracích a průzkumem těch stávajících. Na kontě už má tahle banda šedesát objevených lodí. Sám Cussler je pak oceňován hlavně za svůj nález první ponorky, která kdy potopila loď. Ponorka se jmenovala H. L. Hunley a byla to konfederační ponorka. Ano, konfederační. Fungující v šedesátých letech devatenáctého století.

Doktor Clive Cussler zemřel v pondělí, jeho rodina a přátelé se s ním v soukromí rozloučili včera a včera taky jeho žena oznámila smutnou novinu světu facebookovým postem. "Vždycky jsem ho milovala a vždycky ho milovat budu. A vím, že někde pokračuje ve svých dobrodružstvích."

Šťastnou plavbu, doktore.

Podobné články

Doporučujeme

Další články