fb pixel Kate Winslet proslavila zkáza Titanicu. Odmítla roli v Potterovi i v Zamilovaném Shakespearovi – G.cz
Vyhledávání

Kate Winslet proslavila zkáza Titanicu. Odmítla roli v Potterovi i v Zamilovaném Shakespearovi

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Kate Winslet je známá tím, že si role pečlivě vybírá a nebojí se je odmítat. S argumentem, že nechce hrát v tom, v čem hrají všichni ostatní britští herci, nepřijala menší part v Harrym Potterovi, pustila i roli v Zamilovaném Shakespearovi či v Anně a králi. Byla už sedmkrát nominovaná na Oscara, získala ale jen jednoho. Svou nejnovější rolí čerstvě pětačtyřicetiletá herečka posouvá svou "hru" zase o kus dál. Se Saoirse Ronan ztvárnila ústřední pár v dramatu Ammonite, které vypráví o milostném vztahu dvou žen v roce 1840.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.10.2020, 14:06

Kate a Rose

Narodila se barmance a staviteli bazénů, už od malička ale Kate Winslet věděla, že chce hrát. Lekce herectví začala brát už v jedenácti a pro svou roztomilou tvářičku byla už jako šestnáctiletá obsazena do sci-fi seriálu Dark Season. Tam si jí všiml milovník vědecko-fantastického a fantasy žánru Peter Jackson a nabídnul jí příležitost ve snímku Nebeská stvoření. Wisnlet v příběhu podle skutečné události ztvárnila Juliet Hulme, jednu ze dvou náctiletých dívek, které na Novém Zélandu v 50. letech 20. století zavraždily matku jedné z nich. Řetězec neskončil - půvabná blondýnka s velkýma očima a vášnivým projevem se v životopisné kriminálce zalíbila režiséru Angu Lee a nabídl jí part naivní, romantické Marianne Dashwood v jedné z nejznámějších a nejlepších adaptací Jane Austen, snímku Rozum a cit. Ten Winslet v pouhých jednadvaceti letech vynesl první oscarovou nominaci a udělal z ní známou herečku. To "pravé ořechové" ale mělo teprve přijít.

Když si ji James Cameron vybral jako představitelku Rose Dewitt Bukater, asi netušil, že z té osobitě půvabné, na hollywoodské poměry oplácané britské holky udělá světoznámou a zbožňovanou ikonu. Winslet a její herecký partner Leonardo DiCaprio v Titanicu vytvořili ultimátní filmový zamilovaný pár. Protože obecně mají k tomuhle sklon spíše dámy, byl to především Leo, jehož plakáty si fanynky filmu věšely v pokojíčcích, ale i Kate se dočkala velkého věhlasu. Titanic se tehdy stal nejvýdělečnějším filmem všech dob a získal 11 oscarových nominací včetně jedné právě pro Winslet. Herečka se tak ve svých dvaadvaceti letech stala nejmladší osobou, která získala dvě nominace na Oscara. Zároveň navázala blízké přátelství s hereckým kolegou, které ty dva pojí dodnes. Svět filmových fandů hodně prožíval, když o mnoho let později Kate v děkovném proslovu za Zlatý glóbus mimo jiné vyznala lásku právě v publiku sedícímu DiCapriovi a jak o pět let později v hledišti plakala, když naopak DiCaprio přebíral svého prvního Oscara za snímek Revenant.

Mimochodem, ten Zlatý glóbus tehdy dostala za výkon ve filmu Nouzový východ, kde se s DiCapriem na plátně setkala poprvé od Titanicu. Snímek režíroval hereččin tehdejší manžel Sam Mendes. Obsadit ty dva byla nejen moudrá, ale také symbolická volba. Legendární pár z asi nejromantičtějšího filmu všech dob tady tvoří životem zklamané manžele, kteří zatvrdli v suchopárném životě na předměstí a osobní frustraci si brutálně vybíjí jeden na druhém. Brilantní film a drama, které nenechá chladným nikoho, Winslet vyneslo jeden ze dvou Zlatých glóbů roku 2009 - byla totiž nominovaná i za Předčítače jako Nejlepší herečka ve vedlejší roli.

A právě Předčítač jí ten rok vynesl, chce se říct konečně, první (a zatím stále jedinou) proměněnou Oscarovou nominaci. Znalci britských sitcomů se tehdy hodně smáli, neboť Winslet se dlouho předtím objevila v komediálním seriálu Rickyho Gervaise Komparz, kde populární bavič hraje člena filmového křoví a v každé epizodě se setkává s nějakou celebritou, která hraje sama sebe. Winslet mu takhle v jednom díle hostovala - hrála a stěžuje si v něm, že záměrně pracuje na filmu o holokaustu, protože už je unavená z toho, jak stále prohrává na Oscarech a každý, kdo natočil film o holocaustu, Oscara získal. Předčítač je válečným dramatem o vztahu německého mladíka a starší ženy, o níž později vyjde najevo, že za druhé světové války dělala bachařku v koncentračním táboře.

Kate Winslet byla vždycky vybíravá. Po Titanicu záměrně natočila trochu bokem mainstreamu stojící Quills: Perem markýze de Sade s Geoffrey Rushem a Joaquinem Phoenixem a drama Iris, kde ztvárnila mladší verzi spisovatelky Iris Murdoch. Odmítla part Jodie Foster ve velkofilmu Anna a král i roli Violy v Zamilovaném Shakespearovi, za kterou pak Gwyneth Paltrow získala Oscara. A nechtěla ani ztvárnit Rowenu z Havraspáru v posledním filmu o Harrym Potterovi údajně s tím, že nechtěla hrát v něčem, v čem hrají všichni ostatní britští herci.

Ve svém nejnovějším snímku se Winslet předvede zase v úplně novém světle. Spolu se Saoirse Ronan hraje v dramatu Ammonite, které pojednává o intimním a zakázaném vztahu dvou žen v prostředí nehostinného anglického pobřeží roku 1840.

Podobné články

Doporučujeme

Další články