fb pixel Reinhard Heydrich – G.cz
Vyhledávání

Reinhard Heydrich

Prominentní nacista Reinhard Heydrich se narodil 7. března 1904 ve městě Halle an der Saale. Zemřel 4. června 1942 ve věku 38 let v Praze.

Mládí Reinharda Heydricha

Když Reinhard Heydrich absolvoval gymnázium, dal se k námořnictvu. V roce 1922 nastoupil na důstojnickou školu v Kielu a sloužil na křižníku německého námořnictva Berlin. Jeho kariéra u námořnictva skončila v roce 1931, kdy byl kvůli milostným avantýrám propuštěn. Rok 1931 byl pro něj zlomový, během něj se zasnoubil se svou budoucí ženou šlechtičnou Linou von Osten, která ho přivedla k NSDAP a SS.

Se svou chotí měl celkem 4 děti, ani jedno z nich se však nedožilo konce druhé světové války.

Reinhard Heydrich za druhé světové války

Heydrich byl na začátku druhé světové války rezervním stíhacím pilotem Luftwaffe. Podnikl i několik bojových letů a byl sestřelen nad nepřátelským územím. Kvůli tomu mu Adolf Hitler další lety zakázal.

Heydrich byl blízkým spolupracovníkem Heinricha Himmlera, v letech 1941–1942 byl zastupujícím říšským protektorem Protektorátu Čechy a Morava.

Heydrich byl jedním z čelních organizátorů holocaustu. V lednu 1942 předsedal konferenci ve Wannsee, kde bylo rozhodnuto o konečném řešení židovské otázky.

Dne 28. září 1941 se stal zastupujícím říšským protektorem pro Protektorát Čechy a Morava, usadil se na zámku v Panenských Břežanech asi 20 kilometrů severně od Prahy.

Atentát na Heydricha

Právě během cesty z Panenských Břežan na Pražský hrad na něj byl v Praze-Libni proveden atentát. Dne 27. května 1942 zaútočili českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík na jeho automobil. Heydrich zemřel o několik dní později v nemocnici Na Bulovce, kde byl operován.

Atentát na Heydricha byl považován za nejvýznamnější odbojový čin v okupované Evropě, jako reakce na něj však následovalo období těžkých represí, tzv. heydrichiáda.

Další články