fb pixel Krajina ve stínu – G.cz
Vyhledávání

Krajina ve stínu

Krajina ve stínu je první historický film oceňovaného českého režiséra Bohdana Slámy. Snímek zachycuje příběhy lidí v malé pohraniční vesnici, která je vláčena dějinnými událostmi 30. až 50. let minulého století.

  • Premiéra filmu: 10. září 2020
  • Režie: Bohdan Sláma
  • Scénář: Ivan Arsenjev

Herecké obsazení: Magdaléna Borová, Stanislav Majer, Csongor Kassai, Barbora Poláková, Pavel Nový, Petra Špalková, Zuzana Kronerová, Ági Gubíková, Robert Mikluš a další

Námět filmu Krajina ve stínu se staly skutečné události, které se odehrály v období 30. až 50. let minulého století v pohraniční oblasti Vitorazska, kdy zde docházelo k tzv. venkovské genocidě. Pro zde žijící lidi bylo vždy důležité, aby se dařilo jejich hospodářství. Zasadit, sklidit a hlavně přežít zimu a vychovat řádně děti. Najednou si ale musí vybírat strany, trestat nepřátele…

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Příběh vypráví o postavách, které navzdory všemu nerezignují, dokážou neztratit své lidství, a to z nich činí hrdiny. Některé aspekty těchto situací se opět vracejí a to nás musí neustále vést k pozornosti a ostražitosti. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ uvedl režisér Bohdan Sláma.

Přípravy filmu trvaly 8 let, natáčení vypuklo v polovině února 2019 na Kozákově v Českém ráji. Natáčení pokračovalo v obci Bořice u Mirotic a jejím okolí.

Nesnadnou část českých dějin se režisér Bohdan Sláma rozhodl zachytit černobíle.