fb pixel Bohdan Sláma natáčí svůj první historický film: Krajina ve stínu je drama o krvavém soužití Čechů a Němců – G.cz
Vyhledávání

Bohdan Sláma natáčí svůj první historický film: Krajina ve stínu je drama o krvavém soužití Čechů a Němců

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Držitele několika Českých lvů režiséra Bohdana Slámu známe především díky jeho sociálním dramatům, nyní však vstoupil na pole pro něj dosud neorané. Pustil se do natáčení svého prvního historického filmu. Chystaný snímek Krajina ve stínu pojednává o těžkém česko-německém soužití v pohraniční oblasti Vitorazska v období druhé světové války a po jejím skončení. Podívejte se na první fotky z filmu, který se Sláma rozhodl natočit černobíle.

Václav Roman
Václav Roman 10.5.2019, 12:26

Sláma natáčí film podle skutečných událostí

Dříve bylo pro každého v malé pohraniční vesnici důležité řešit pouze problémy běžného života; co zasadit, kdy sklidit, jak přežít zimu či jak vychovat děti. Jenomže druhá světová válka všechno změnila a lidi místo toho začaliy trápit otázky typu: Jak se vyrovnat se smrtí z rukou vlastních sousedů? Jak čelit rostoucímu zlu, kterému nikdo nevzdoruje? Co dokáže lidská vůle žít a jaká je hodnota pokory a naděje?

Co dělat, když je najednou nutné vybrat si stranu? Rozhodující pro přežití je, kdo je Rakušan, Němec a kdo Čech. Průchod dostávají lidské slabosti a násilí. Hrdinové snímku Krajina ve stínu, který vychází ze skutečných událostí a venkovské genocidy, zažívají kruté časy. Děj je zasazen do pohraniční oblasti Vitorazska, do období 30. až 50. let minulého století.

Těžce zkoušené Vitorazsko

Vitorazsko najdeme na pomezí jihočeského Novohradska a Třeboňska a dolnorakouského Waldviertelu a jedná se o oblast s dosti pohnutou historií. K Československu byla část oblasti s českými obyvateli připojena v roce 1920. Za druhé světové války bylo Vitorazsko nedobrovolně připojeno k nacistické Říši. V roce 1945 pak docházelo k popravám osob podezřelých z kolaborace. I tato témata nabídne Krajina ve stínu.

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí,“ přibližuje pohnutky pro vznik filmu režisér Bohdan Sláma. „Příběh vypráví o postavách, které navzdory všemu nerezignují, dokážou neztratit své lidství, a to z nich činí hrdiny. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ dodává Sláma, který není tentokrát autorem scénáře, jak tomu bylo u jeho předchozích počinů. Scénář napsal Ivan Arsenjev.

Kamery se ujal Diviš Marek, s nímž Bohdan Sláma natočil filmy Štěstí, Venkovský učitel, Čtyři slunce nebo Bábu z ledu. Z hereckého obsazení jmenujme Slámovu dvorní herečku Zuzanu Kronerovou. Ve snímku se také objeví Magdaléna Borová, Bára Poláková, Stanislav Majer, Csongor Kassai, Petra Špalková či Pavel Nový.

Černobílá Krajina ve stínu

První klapce, která padla 16. února 2019, přecházelo osmileté období příprav. Natáčení bylo zahájeno na Kozákově v Českém ráji, a pak se přesunulo do obce Bořice a jejího okolí, kde mají filmaři setrvat do začátku června. „Dlouho jsme hledali správnou lokaci a našli jsme ji paradoxně v místě, kde bydlí sám režisér. Náves jsme jen dobově upravili a dostavěli v jejím středu dva domy – radnici a obchod,“ uvedl producent Martin Růžička ze společnosti Luminar Film, která je společně s Českou televizí producentem filmu.

A protože snímek Krajina ve stínu pojednává o opravdu těžkých kapitolách českých dějin, rozhodl se Bohdan Sláma nerušit barevností a natáčí černobíle. V kinech bychom se tohoto filmu měli dočkat na jaře 2020. Jak natáčení probíhá si můžete prohlédnout v následující galerii:

A zde si můžete přečíst o připravovaném filmu Šarlatán: Léčitele Jana Mikoláška si zahrají Ivan Trojan i jeho syn.

Podobné články

Doporučujeme

Další články