fb pixel George Floyd – G.cz
Vyhledávání

George Floyd

Afroameričan George Floyd zemřel dne 25. května 2020 v americkém Minneapolis. Smrt tohoto 46letého muže nastala v důsledku toho, že mu během zatýkání klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin, a to po dobu delší než 8 minut.

Policii na Floyda zavolala obsluha obchodu, kde si kupoval cigarety. Obsluha pojala podezření, že bankovka, kterou platí, je padělaná. 

Policista obviněn z vraždy třetího stupně

Bouři vyvolalo video z jeho zatýkání, během kterého zemřel. Floyd zasahující policisty prosil o život a stěžoval si, že nemůže dýchat. Pitva prokázala, že příčinou smrti bylo udušení a brutálně zasahující policista byl nakonec obviněn z vraždy třetího stupně.

Po zveřejnění videa propukly v Minneapolis demonstrace, které se rychle přelily do desítek dalších amerických měst. V Minneapolis byl vyhlášen noční zákaz vycházení, protestující se však z ulic nestáhli. Donald Trump zvažoval povolat do hořícího města armádu.

Podobné případy v minulosti

Floydova smrt nebyla ojedinělá, nýbrž následovala po vlně podobných událostí, kdy nepřiměřený zákrok policie byl příčinou úmrtí černošského občana.  Například  v roce 2015 byl v Baltimoru během zatýkání zraněn pětadvacetiletý Freddie Gray, který týden na to v nemocnici svým zraněním podlehl. 

Spravedlnost pro George Floyda se dožaduje celý svět. Protesty hnutí Black Lives Matter probíhají v Evropě i na Novém Zélandu. Případ násilné smrti George Floyda rozohnil lidi i řadě dalších zemí.