fb pixel „Kéž byste zkrachovali," vzkazují lidé Švandovu divadlu kvůli zveřejnění nápisu Black Lives Matter – G.cz
Vyhledávání

„Kéž byste zkrachovali," vzkazují lidé Švandovu divadlu kvůli zveřejnění nápisu Black Lives Matter

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Divili byste se, kolik rozporuplných reakcí v Češích vzbudí, když na veřejnou budovu vyvěsíte nebo napíšete nápis „Black Lives Matter“, který je spojován se současnými rasovými nepokoji v USA. Své by o tom mohlo povědět i Švandovo divalo na pražském Smíchově, které se po zveřejnění fotografie na sociálních sítích stalo terčem až neuvěřitelně agresivních komentářů. Posuďte sami.

Martin Miko
Martin Miko 17.6.2020, 11:01

Lidé zuří kvůli třem slovům

Když se tu krade za bílého dne přímo před očima voličů a utrácí bez přemýšlení z veřejných peněz miliardy za nesmysly, tak je to všem jedno, ale jakmile někdo vyjádří solidaritu nebo názor, automaticky se stane terčem nenávisti. To by v těchto chvílích mohlo potvrdit i Švandovo divadlo na pražském Smíchově, které na svou budovu umístilo nápis aktivistického hnutí Black Lives Matter neboli "Na černých životech záleží". Smrt George Floyda, kterému bělošský policista Derek Chauvin klečel na krku přes 8 minut, spustila po celé USA silnou vlnu protestů, které se postupně dostaly i do Evropy.

Není divu, že rasové nepokoje v USA rezonují i v České republice, kde se k situaci v USA lidé postavili poměrně klidně. I proto se Švandovo divadlo rozhodlo vyjádřit sympatii k Black Lives Matter nápisem na budově divadla. Podle ředitele divadla Daniela Hrbka se podobným způsobem zachovala i Metropolitní opera, Carnegie Hall nebo Newyorská filharmonie, jak řekl pro Lidovky.cz.

To, co vyvolala zveřejněná fotografie na oficiálním Facebooku Švandova divadla, pravděpodobně nikdo z herců ani zaměstnanců nečekal. Vyjádření názoru totiž pobouřilo velkou část českých uživatelů Facebooku, kteří se nestyděli veřejně házet špínu na tuto instituci. Velká část urážlivých komentářů byla sice od anonymních uživatelů, přesto se pod fotografií sešlo přes tisíc komentářů, z čehož byla valná většina negativních. „Kéž byste zkrachovali,“ napsal pod fotku uživatel Pišta Hufnágel.

Pokud vás zajímá, co všechno vzkázali nenávistní lidé divadlu, doporučujeme projet následující galerii nejzákeřnějších komentářů, které vás naštvou.

Na čí straně teda vlastně stojíte? Je pro vás vyjádření Švandova divadla správné gesto nebo projev rasismu?

Podobné články

Doporučujeme

Další články