fb pixel Osvěta a vzdělání, půl úspěchu: Filmy o rasové segregaci v USA, které byste si teď měli pustit – G.cz
Vyhledávání

Osvěta a vzdělání, půl úspěchu: Filmy o rasové segregaci v USA, které byste si teď měli pustit

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Aktuální situace v USA přiměla i obyvatele jiných koutů světa, aby se když ne rovnou ohradili nebo vyjádřili k policejní brutalitě a rasismu v Americe, tak se o něj alespoň začali zajímat. Ideální by samozřejmě bylo, abychom teď všichni začali číst patřičné texty a literaturu a na sociálních sítích aktivně sledovali lidi, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají, ale pojďme na to zlehka; pro začátek vám doporučíme alespoň několik filmů, které vás poučí a zároveň divácky potěší.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.6.2020, 11:51

Hádej, kdo přijde na projekci

Po víkendovém pochodu Prahou, který vyjadřoval solidaritu se současnými aktivitami hnutí Black Lives Matter ve Spojených státech, se nyní jakýsi český aktivista rozhodl podpořit za oceánem probíhající boj proti policejní brutalitě s rasovým podtextem tím, že počmáral sochu Winstona Churchilla na pražském Žižkově.

Ukazuje to mnoho věcí; jednou z nich je, že aktuální dění v USA není lhostejné ani Čechům. Jasně, lepší by bylo, kdyby ti samí Češi řešili dávno před smrtí "jakéhosi George Floyda" problémy rasismu, který si v tuzemsku na denní bázi "užívají" Romové a Vietnamci, ale nebudeme do toho zbytečně rýpat. Rasimus je prostě zlo a v moderní společnosti pro něj není místo, na tom se shodneme všichni (čti všichni, kdo mají v hlavě víc než prodlouženou míchu).

O tom, jak můžete pomoci nejen Black Lives Matter i na dálku, jsme více psali tady. Je možné poslat finanční podporu různým organizacím i charitám, rovněž se dá podepsat petice. Super je ale také se trochu dovzdělat. Začít na sociálních sítích sledovat organizace a lidi, kteří se celé problematice dlouhodobě věnují, například. Anebo to můžete nakopnout úplně jednoduše. Za posledních několik dní jsme už ze všech stran slyšeli, že utlačování a diskriminace občanů tmavé pleti není v USA nic nového - a skutečně není. Je to věc, která je v kultuře "země zaslíbené" hluboce zakořeněná, a proto je dlouhodobě inspirací filmařů, mimo jiné. Vybrali jsme devět zajímavých snímků a jeden seriál zabývající se rasovou segregací v USA...

V našem výběru nechybí třeba na Oscara nominovaný BlaKkKlansman, který vypraví skoro až neuvěřitelný, přesto skutečný příběh černého policisty Rona Stallworta (John David Washington), kterému se podařilo po telefonu dostat mezi přívržence Ku-klux-klanu. Když ho pak bylo potřeba nasadit v utajení do akce, zastoupil jej kolega Flip Zimmerman (Adam Driver). Zároveň jsme zjistili, že na webu The Criterion Channel si nyní můžete pustit zdarma skvělý půlhodinový dokument slavné režisérky Agnes Vardy, který vznikl v Oaklandu během nepokojů v režii Black Panthers v roce 1968.

Zařadili jsme klasiky jako Hádej, kdo přijde na večeři s Katharine Hepburn, Spancerem Tracym a Sidney Poitierem, ale také novejší kousky jako Černobílý svět nebo Ploty. Každopádně slibujeme, že všechny vybrané kousky si divácky užijete a ještě vám to otevře dveře do světa dost zásadního problému, který by vás měl zajímat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články