fb pixel LEGO jako další korporace reaguje na nepokoje v USA. Jak ale může pomoct běžný člověk? – G.cz
Vyhledávání

LEGO jako další korporace reaguje na nepokoje v USA. Jak ale může pomoct běžný člověk?

Nepokoje v USA neustávají a reakce na ně se množí. Nyní se svým způsobem rozhodla k situaci vyjádřit i švédská firma LEGO, která dočasně zastavila reklamní kampaň na stavebnice v podobě Bílého domu a policejních stanic, čím se stala další z řady velkých firem, které ke kauze zaujímají oficiální stanovisko. Hezké gesto, jen co je pravda. Jak ale může člověk reálně pomoci?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.6.2020, 12:56

LEGO proti rasismu

Rasové nepokoje vyvolané smrtí George Floyda 25. května stále pokračují a nezdá se, že by v dohledné době hlas rozzuřených Američanů utichl. Na situaci reagují úplně všichni od státníků přes celebrity, umělce a influencery, až po firmy a společnosti. Obzvlášť od těch nadnárodních se očekává, že k celé věci zaujmou nějaké stanovisko. Vyjádření k problematice rasismus v USA a tamní policejní brutality už médiím poskytli ředitelé Applu, Uberu, promluvil i otec Facebooku Mark Zuckerberg, oficiální postoj zaujaly značky Nike, Adidas... Dokonce i Netflix zareagoval, na Spotify vznikl speciál Black Lives Matter playlist. Různé placené aplikace a služby se vzdávají části výdělku ve prospěch charit a organizací potírající diskriminaci Afroameričanů - a tak dále, a tak dále.

Dalším pomyslným dílkem v řadě se nyní stala švédská společnost LEGO, která dočasně pozastavila reklamní kampaně na stavebnice v podobě policejních stanic a Bílého domu. Z prodeje tyto kousky nestáhla. "Naše společnost stojí na straně černé komunity a je proti jakýmkoliv projevům rasové nenávisti," řekla zástupkyně firmy LEGO Amanda Madore pro USA Today. "Naším cílem je inspirovat a vychovávat stavitele budoucnosti, mimo jiné je naučit i toleranci a mírnosti. Kromě pozastavení kampaní jsme se rozhodli darovat 4 miliony dolarů neziskovým organizacím, které se starají o černé děti a jejich vzdělání," dodala Madore.

Velmi pěkné gesto, které má díky tomu finančnímu daru i nějakou reálnou hodnotu. To nemůže říct každý, kdo se v rámci událostí posledních týdnů veřejně vyjadřuje. Na Instagramu se v úterý objevil bezpočet černých čtverečků, které sdíleli lidé toužící vyjádřit solidaritu nejen se zabitým Floydem, ale i se všemi dalšími oběťmi obdobných incidentů, které jsou ve Spojených státech téměř na denním pořádku. O tom, jaký to má všechno smysl, si můžeme myslet své (a taky myslíme), je ale fakt, že teď není vhodná chvíle mlčet a dělat, že se nás celá záležitost netýká.

Pokud byste se tedy i vy rádi zapojili, tady je několik způsobů, jak můžete pomoci, ať už jste kdekoliv na světě. I když nemáte na kontě pár mega navíc, co byste mohli někomu velkoryse věnovat, stačí pár stovek, které můžete poslat například oficiální organizaci George Floyd Memorial Fund zřízené na pomoc Floydově rodině. Minnesota Freedom Fund zase pomáhá platit kauce zadrženým demonstrantům. Organizace Reclaim The Block se snaží přesunout peníze určené pro policejní oddělení do jiných oblastí rozpočtu města. Pokud chcete, můžete přispět přímo Black Lives Matter, která funguje v USA, Velké Británii a Kanadě či Campaign Zero, což je zase skupina zabývající se policejním násilím.

Samozřejmě můžete připojit rovněž svůj podpis pod některou z petic, které existují i online. Podškrábnout se můžete pod Spravedlnost pro Geogre Floyda, případně pro Breonnu Taylor (✝️26), kterou policisté zabili před několika měsíci během razie v jejím domě v Kentucky či pro Tonyho McDadea, osmatřicetiletého transsexuála, který byl strážníky zastřelen na Floridě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články