fb pixel Zdravý Boris Johnson k národu: „Britové, vydržte. Uvolňování bude pomalé, nebo se pandemie vrátí“ – G.cz
Vyhledávání

Zdravý Boris Johnson k národu: „Britové, vydržte. Uvolňování bude pomalé, nebo se pandemie vrátí“

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Britský premiér Boris Johnson, který se po třech týdnech vyléčil z nemoci covid-19, promluvil k národu. Prohlásil, že se Velká Británie díky zavedeným opatřením v boji s koronavirem dostala z těch nejhorších problémů a nyní "je to na lidech a firmách, které musí být trpělivé". Zároveň však upozornil na to, že příliš rychlé uvolňování zákazů může způsobit další vlnu pandemie.

Martin Miko
Martin Miko 28.4.2020, 11:02

Britský premiér promluvil k Britům

Vypadá to, že Velká Británie je z toho nejhoršího venku. Zavedená omezení v boji proti covid-19 pomohla, ale nic se nesmí uspěchat, takže lidé i firmy - vydržte! Přesně s tímto vzkazem přišel po svém návratu britský premiér Boris Johnson, který se tři týdny léčil z nemoci, která v současné době hýbe celým světem. Zároveň ve svém výstupu sdělil, že když Britové zachovají odvahu a odhodlání z posledních týdnů, tak Británie vyjde z krize silnější než předtím.

Boris Johnson dále v Downing Street prohlásil, že Velká Británie celou extrémní situaci v souvislosti s koronavirem zvládá, protože počet nakažených i hospitalizovaných v posledních dnech klesá. Zároveň národu sdělil, že v příštích dnech poskytne v rámci dalšího projevu mnohem více informací a bude se společně se svým týmem snažit být co nejvíce transparentní.

Důležitým úkolem je podle Johnsona i znovu rozpohybovat ekonomiku, a to co nejrychleji. Zároveň si je však vědom toho, že by mohla přijít druhá vlna nemoci, což by vrátilo Británii zpátky na začátek. V Británii přitom už více než měsíc platí omezení pohybu. Stejně jako v Česku jsou tam zavřené školy, restaurace i provozovny, které jsou pro zemi postradatelné. A vypadá to tak, že tyto zákazy budou platit minimálně do 7. května 2020. Podle deníku The Guardian se britský ministr financí Rishi Sunak při jednání s premiérem zmiňoval o plánech České republiky, které se týkají návratu do běžného života. Hovořil například o povolení farmářských trhů nebo prodeje automobilů v první vlně uvolňování restrikcí. Češi, a to zejména z řad živnostníků a majitelů firem, situaci ve Velké Británii také sledují. Všimli si například, že tamní živnostníci dostávají od státu podporu ve výši až 2500 liber měsíčně po dobu 3 měsíců.

Nicméně plán Velké Británie je takový, že kromě zpomalování růstu nakažených chce více testovat, dodávat ochranné pomůcky tam, kde jsou zapotřebí, a následně pak řešit plán pro uvolňování restrikcí. Ten však bude podle Johnsona znám už na konci tohoto týdne.

Když se na konci března ukázalo, že je pětapadesátiletý Johnson nakažen koronavirem, tak se někteří lidé pousmáli, protože Velká Británie brala covid-19 na lehkou váhu a žádná restriktivní opatření v té době v zemi vůbec neexistovala. Když pak byl 5. dubna převezen do nemocnice kvůli zhoršujícímu zdravotnímu stavu a další den přesunut na jednotku intenzivní péče, kde strávil 4 dny, mnoha lidem zatrnulo. Boris se z toho však dostal a o týden později byl propuštěn z nemocnice ven.

Podobné články

Doporučujeme

Další články