fb pixel Teletext, nejlepší přítel prezidenta Zemana: "Ruskému internetu" fandí i mluvčí Ovčáček – G.cz
Vyhledávání

Teletext, nejlepší přítel prezidenta Zemana: "Ruskému internetu" fandí i mluvčí Ovčáček

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Žijeme v zemi, kde se prezident spoléhá na informace z teletextu, a odkazuje se na něj dokonce i v celostátních rozhovorech. Drtivá většina našich mladistvých čtenářů však nemá ani páru, co to vlastně ten teletext je a jak funguje. Neváhali jsme kontaktovat ani tiskového mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka, který nám na naše teletextové dotazy odpovídal velmi stručně, ale jasně.

Martin Miko
Martin Miko 20.4.2020, 14:53

V hlavní roli teletext

Také jste si představovali, že prezident republiky disponuje odborným týmem PR specialistů, kteří mu každé ráno v 9 hodin položí stůl vypracovanou rešerši se zásadními informacemi, které by naší hlavě státu neměly uniknout? Tak to jste na omylu, protože Miloš Zeman si informace vyhledává sám, a to skrz teletext České televize. Nejednou na něj už odkazoval v některém ze svých rozhovorů. Naposledy se tak stalo v neděli 19. dubna v pořadu Press klub na Frekvenci 1, kde prezident prozradil, že současnou situaci okolo koronaviru sleduje právě skrz teletext. „Na teletextu si čtu seznam zemí s počtem zemřelých na milion obyvatel. Jsme na prvním místě, čili jsme na tom nejlépe. Po nás je Izrael. Měli bychom být vděční, poděkovat vládě a občanům a neměli bychom měnit užitečnou a efektivní strategii,“ prozradi Miloš Zeman v rohovoru pro Frekvenci 1.

Neváhali jsme ani minutu a kontaktovali jsme prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka s několika dotazy ohledně vztahu pana prezidenta k teletextu, a popřípadě jeho žhavých tipů na nejlepší stránky na teletextu. Bohužel jsme se dočkali jen velmi strohé odpovědi, kde nás odkázal pouze na manuál používání teletextu na České televizi. Proto jsme se rozhodli vzít věc do vlastních rukou a vysvětlit vám, co to vlastně ten teletext je.

Ve zkratce můžeme teletext popsat jako přenos textových informací skrz televizní signál televizního kanálu. To znamená, že každá televizní stanice má svůj vlastní teletext, který si sama spravuje a doplňuje. Zní to neuvěřitelně, ale teletext je tu s námi od roku 1970, tedy 50 let, a vznikl ve Velké Británii. Někdo tuto platformu přezdívá jako „ruský internet“, protože se jedná o velmi strohý přísun informací, který zahrnuje například základní zpravodajství, televizní program, informace o počasí nebo aktuální sportovní výsledky. Právě kvůli výsledkům sportovních utkání je teletext České televize velmi intenzivně navštěvovaná platforma. Každý měsíc ho navštíví až 1 milion unikátních uživatelů.

Po nástupu internetu do téměř každé domácnosti se předpokládalo, že teletext zahyne. Zatímco na televizi BBC se ho rozhodli loni na podzim vypnout, tak Česká televize tento krok určitě neplánuje. Teletext ČT totiž zajišťuje tým 9 lidí, kteří mají na starost 1500 stránek plných aktuálních informací. Nejlepší je na tom, že teletext České televize je k dispozici i na webu ČT, což působí přinejmenším vtipně.

Jiné české televize se však rozhodly teletext zrušit. Konkrétně máme na mysli společnost FTV Prima, která se rozhodla tlačit svůj obsah spíše skrz hybridní vysílání HbbTV, kde diváci naleznou hlavně televizní archiv nebo tematické kanály. Primární nevýhodou teletextu je totiž jeho nulová interaktivita a v podstatě žádná možnost monetizace. I z těchto důvodů si jej může dovolit provozovat jen Česká televize.

Podobné články

Doporučujeme

Další články