fb pixel
Vyhledávání

Spolupracoval s diktátorem Batistou a stal se šéfem americko-židovského organizovaného zločinu: Meyer Lansky byl přezdíván jako „Účetní mafie“

Zdroj: Orlando Fernandez, World Telegram staff photographer – Library of Congress. New York World-Telegram & Sun Collection. http://hdl.loc.gov/loc.pnp/cph.3c20715, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1304120

Meyer Lansky, vlastním jménem Maier Suchowlansky či Suchowljansky, byl jednou z nejvýznamnějších osobností v kontextu rozvoje organizovaného zločinu nejen v New Yorku, ale rovněž v celostátním a celosvětovém měřítku ve 20. století. Byl jedním z hlavních spolupracovníků Lucky Luciana a díky svému velice obratnému zacházení s penězi a zdroji byl jedním z finančně nejvíce prosperujících mafiánů v podsvětí – právě proto se mu říkalo „Účetní mafie“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.4.2022, 09:17

Účetní mafie

Narodil se v polském (dnes běloruském) městě Grodno v roce 1902. Mezi lety 1909 až 1911 emigrovala Lanskyho rodina z imperiálního Ruska a usadila se v New Yorku. Mafiánská činnost Mayera Lanskyho překlenuje období před prohibicí, kde se opíral zejména o partnerství s Benjaminem „Bugsym“ Siegelem, až po konsolidaci newyorské mafie pod vedením Charlieho „Lucky“ Luciana a rozvoj Las Vegas či Havany na Kubě jakožto „otevřených měst“ pro mafii.

Lansky ovládal kasina například na Bahamách či v Londýně a údajně také jednu ze švýcarských bank, prostřednictvím které takzvaně pral své zisky. Lansky je popisován jako nižší, vyrovnaný muž, který projevoval klidnější povahu jakožto protiváhu žhavějším „článkům“ americké či americko-židovské mafie. Tím je myšleno zejména židovské křídlo původní italsko-židovské mafie, která se postupem času přetransformovala do podoby, jež je z dnešního pohledu známá právě jako americká mafie.

Meyer Lansky byl často označován jako finančník ze zákulisí, který se vyhýbal pozornosti a publicitě, jež přicházela s otevřeným a veřejným násilím. Jeho raná kariéra je ovšem rovněž spojena s násilným pašováním a s násilným převzetím newyorské mafie společně s Lucianem, které provázely vraždy Joea „Bosse“ Masserii a Salvatora Maranzana v roce 1931. Lanskyho velice úzké spojení s Lucianem jej vyneslo až na vrchol vedení mafie ve Spojených státech.

Spolupráce s diktátorem

Poté, co v roce 1933 skončila prohibice, Lansky úspěšně využil svého jmění na podporu hazardu po celých Spojených státech, a nakonec i napříč mezinárodním prostorem. Současně vyzval i další z mafiánských bossů, aby investovali na Kubě, kde nakonec vlastnil nebo měl finanční podíl v nejméně třech různých kasinech – Habana Riviera, Hotel Nacional a Montmartre Club. Lansky tehdy v určitém ohledu spolupracoval s kubánským diktátorem Fulgenciem Batistou, který chtěl kubánským kasinům vrátit dřívější reputaci. Ve 40. letech minulého století začal Lansky investovat také do kasin v Las Vegas, kde pověřil svého přítele Siegela dohledem nad stavbou hotelu Flamingo.

Projektu se zpočátku nedařilo, neboť náklady překročily původní odhadovanou hodnotu 1,2 milionu dolarů na markantních 6 milionů dolarů, na což někteří z Lanskyho kolegia investorů reagovali negativně. Lansky si velice obezřetně hlídal (po zkušenosti s odsouzením Al Caponeho v roce 1931) svůj majetek i své peníze, které byly zásadně převáděny pouze na anonymní účty – nechtěl, aby existovala jakákoli zásadní spojitost mezi ním a jeho majetkem.

Jednalo se o období, kdy docházelo k setkání Národního zločineckého syndikátu, iniciativy Luckyho Luciana a Johnnyho Torria. Právě v této době také Lansky pronesl svůj slavný komentář, že americká mafie je „větší než United States Steel“, svého času největší korporace světa. Lanskyho hazardní byznys narazil na obrovský problém a mnohamilionový propad v roce 1959 v souvislosti s kubánskou revolucí, když Fidel Castro znárodnil všechna Lanskyho kasina na ostrově. Zásahy proti nelegálnímu hazardu se hojně vyrojily také ve Spojených státech a zejména na Floridě.

„Na mizině“ s majetkem 400 milionů dolarů

Navzdory své snaze utajit příjmy byl Lansky v roce 1970 obviněn z federálních daňových úniků a pokusil se i se svou rodinou prchnout do Izraele, kde na základě „práva židovského národa na návrat“ požadoval izraelské občanství. Do situace se ovšem vložila tehdejší izraelská premiérka Golda Meier, neboť se toto právo nevztahovalo na zločince. Kvůli obavám, že by se Lansky v Izraeli věnoval kriminální činnosti byla jeho žádost zamítnuta, načež se přes Švýcarsko a Paraguay vrátil do Spojených států, kde byl na mezinárodním letišti v Miami zatčen.

Lansky byl nakonec zproštěn viny nebo byla stažena všechna obvinění, částečně kvůli chronickému onemocnění, kterým trpěl – již před více než deseti lety prodělal svůj první infarkt. Lansky žil v Miami až do své smrti na rakovinu plic v roce 1983. Federální úřady tvrdily, že mafián Lansky i nadále disponuje skrytým bohatstvím v hodnotě více než 300 milionů dolarů. Sám Lansky, který stavěl a prodával kasina jako domečky z lega, namítal, že je téměř na mizině. V době své smrti měl na bankovním účtu necelých 35 tisíc dolarů. Skutečný odhadovaný majetek k 15. květnu 1983, tedy ke dni smrti Meyera Lanskyho, přesahoval hodnotu 400 milionů amerických dolarů.

Zdroje: CrimeMuseum, TheMobMuseum, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články