fb pixel Největší jeskyně světa: Vietnamský skvost byl objeven náhodou místním občanem – G.cz
Vyhledávání

Největší jeskyně světa: Vietnamský skvost byl objeven náhodou místním občanem

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Věděli jste, že největší jeskyně světa byla objevena až v roce 1991, a to navíc naprostou náhodou? Nalézá se v ní vlastní ekosystém a je dlouhá zhruba 9 kilometrů. Navíc, pokud si uděláte rezervaci minimálně rok dopředu, budete v ní moci přespat s průvodcem za „pouhé“ tři tisíce dolarů na osobu. Bez průvodce vás tam však nepustí.

Martin Miko
Martin Miko 6.2.2024, 07:32

Dobrodružství za 3 tisíce dolarů

Pokud plánujete někdy v budoucnu cestu do Vietnamu, doporučujeme všem navštívit tamní národní park Phong Nha-Kẻ Bàng, ve kterém naleznete i největší jeskyni na této planetě. Zní to neuvěřitelně, ale jeskyně Son Doong je dlouhá zhruba 9 kilometrů (hlavní dutina má přibližně 5 kilometrů) a vysoká neuvěřitelných 200 metrů. Podle fotek a videí působí toto místo naprosto fantasticky a navíc je v něm stále co objevovat. Byla totiž objevena až v roce 1991 lokálním průvodcem, nicméně britští odborníci na jeskyně jí začali věnovat pozornost až v roce 2009. Vědci z celého světa zkoumali jeskyni po dobu čtyř let a zajímalo je snad úplně všechno od ekosystému, až po horniny nebo podlaží jeskyně.

Jeskyně Son Doong má svůj vlastní ekosystém, a to včetně řeky, džungle nebo mikroklimatu. Průzkumné expedice odhalily fascinující vnitřní svět jeskyně Son Doong, který zahrnuje podzemní řeky, impozantní stalaktity a stalagmity, obří dómy a skryté jeskynní lesy. Není se čemu divit, že neunikla mezinárodní pozornosti. Vzhledem k její prostornosti se říká, že by se do Son Doong vešlo celé centrum New Yorku. Pokud by se vám zachtělo tento skvost navštívit a poznat jeho krásy, tak si za to připlatíte. Na vlastní pěst je vstup do jeskyně zakázán, takže musíte využít průvodce. Výlety má na starost pouze jedna agentura, takže díky enormnímu zájmu a monopolnímu postavení na trhu vás jeden takový, obvykle čtyřdenní, výlet vyjde zhruba na tři tisíce dolarů. Tento zážitek například zahrnuje dvě noci strávené v jeskyni. Součástí výletu je i jídlo, takže se nebojte – hlady neumřete. Průvodcovská agentura však varuje, že se jedná o fyzicky náročný výlet, takže byste měli uvážit, jestli to zvládnete. Budete se brodit řekami, šplhat po jeskynních skalách nebo se koupat v ledové řece. A proč je tento výlet tak drahý? Turistická sezóna zde totiž trvá pouze od ledna do srpna a navíc místo může ročně navštívit pouze 500 až 600 turistů ročně. Navíc v každé výpravě může být pouze 8 turistů.

Součástí dobrodružného výletu je i poznávání jedinečných tvorů, kteří žijí ve tmě miliony let. Narazit můžete na pavouky, ryby nebo stonožky. Všichni mají dvě totožné poznávací znamení, a to, že jsou slepí a nejsou barevní. K dalším zvláštnostem, které se týkají pouze jeskyně Son Doong, jsou jeskynní perly. Vnitřek jeskyně působí jako z filmu Pán prstenů. Všude se nachází zelené mechy a úžasné skalní formace, které se vám zaryjí do paměti.

Jak jsme psali na začátku, jeskyně Son Doong je součástí národního parku Phong Nha-Kẻ Bàng v provincii Quang Binh, která je považována za království jeskyň pro jejich vysokou koncentraci. V parku se jich totiž nachází kolem 300. Celý národní park byl v roce 2003 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Objev Jeskyně Son Doong nám připomíná, že na naší planetě stále existují tajemná a neprozkoumaná místa, která čekají na odhalení. Je to také připomenutí o důležitosti ochrany přírody a udržitelného cestovního ruchu, aby se tyto úžasné přírodní divy mohly zachovat pro budoucí generace.

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Phong_Nha-Ke_Bang

https://cs.wikipedia.org/wiki/Son_Doong

https://www.nationalgeographic.com/news-features/son-doong-cave/2/

Podobné články

Doporučujeme

Další články