fb pixel Stavebnictví má za sebou jeden z nejhorších roků dekády, developery svíraly vysoké úroky – G.cz
Vyhledávání

Stavebnictví má za sebou jeden z nejhorších roků dekády, developery svíraly vysoké úroky

Zdroj: profimedia

Podle aktuálních čísel ČSÚ se českému stavebnictví v roce 2023 dařilo nejhůř od covidového roku 2020. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 7.2.2024, 05:32

Stavebnictví by pomohlo snížení úroků

České stavebnictví loni po dvou letech růstu pokleslo, a to o 2,9 procenta. Jedná se o nejslabší výkon tuzemské stavební výroby od covidového roku 2020. Zároveň jde o třetí nejhorší výsledek uplynulých deseti let. Kromě loňska a zmíněného roku 2020 se stavebnictví v uplynulé dekádě propadlo už jen roku 2016. Poprvé právě od roku 2016 se loni propadlo současně jak pozemní, tak inženýrské stavitelství.

Pozemní stavitelství se potýkalo zejména s dopady vysokých úrokových sazeb, které ochromily investiční aktivitu ve stavebnictví či developmentu, ale také poptávku po nemovitostech, například prostřednictvím zdražení a vysokých sazeb hypoték.

Důraz vlády na konsolidaci veřejných rozpočtů a neochota krajů a obcí investovat více ze svých dlouhodobě budovaných přebytků pak zásadně přispěly k tomu, že se propadlo také inženýrské stavitelství. Loňská slabší aktivita v oblasti výstavby rezidenčních nemovitostí v příštích letech zesílí tlak na růst cen nemovitostí a bydlení obecně, zatímco neochota více investovat do inženýrských projektů zvyšuje vnitřní dluh České republiky.

V letošním roce by mělo dojít k mírnému oživení stavebnictví, jež by mělo přidat 1,5 procenta, a to zejména díky poklesu cen energií, stabilizace v oblasti cen stavebních materiálů a poklesu úrokových sazeb.

Podobné články

Doporučujeme

Další články