Poprvé
Poté, co byla 2. května v novinách zveřejněna zpráva o pozorování z dubna 1933, zájem o zvíře neustále rostl. Zejména poté, co další pár prohlásil, že zvíře rovněž viděl – tentokrát však dokonce na souši.
Amatérští badatelé po následující dekády téměř nepřetržitě bděli o záhadné příšeře a v šedesátých letech 20. století několik britských univerzit zahájilo sonarové expedice v jezeře.
Sonar
Nic průkazného se nenašlo, ale při každé výpravě operátoři sonaru zaznamenali nějaký typ velkých, pohybujících se podvodních objektů. Mohla to být ona pověstná lochnesská příšera?
V roce 1975 se v jezeře Loch Ness uskutečnila další expedice kombinující sonar a podvodní fotografii. Výsledkem byl snímek, který po určitých vylepšeních vypadal tak, že zobrazuje něco, co matně připomíná obří kosočtvercovou ploutev vodního živočicha.
Podvrh
Další sonarové expedice v 80. a 90. letech 20. století přinesly další neprůkazné údaje. Odhalení v roce 1994, že slavná fotografie z roku 1934 byla podvrhem, jen mírně utlumilo nadšení turistů a badatelů.
Legenda o proslulé Nessie tak žije dál. Subkultura pseudovědecké kryptozoologie klade na mýtického tvora skotského folklóru nadále zvláštní důraz.
Zdroj: History, Wikipedia